پزشکان آمریکایی مصرانه از والدین می خواهند برای نوزادان کتاب بخوانند

 گروهی از پزشکان آمریکایی اصرار دارند والدین برای کودکانشان در آغاز دوران نوزادی کتاب بخوانند تا مهارت­های زبانی آن­ها را در روزگار دیجیتالی افزایش دهند. پزشکان متخصص اطفال از گذشته همواره بچه­ها را به مطالعه کردن تشویق کرده­اند، اما این اولین بار است که آکادمی اطفال آمریکا به صورت دستورالعملی رسمی از پزشکان می­خواهد تا درباره کتاب­خوانی روزمره برای بچه­ها، از اولین سال­های تولد تا هنگام مهدکودک، با والدین صحبت کنند.

همچنین از پزشکان و سیاست­سازان می­خواهد با توزیع کتاب­های کودکان به صورت رایگان، بستر لازم را خانواده­های نیازمند و کارمند فراهم کنند.

در دستورالعمل آکادمی کودکان آمریکا چنین آمده است: «مطالعه همراه با کودکان، الگوهای مطلوب ذهنی رشد مغز را تحریک می­کند و روابط والدین با فرزند را در دوران حیاتی رشد کودک تقویت می کند، که در نتیجه منجر به ساخته شدن زبان، ادبیات و مهارت­های اجتماعی-هیجانی برای تمام طول عمر می­شود».

کتاب¬های کودکان

در ادامه این دستورالعمل تأکید شده است که طبق نتایج تحقیقات، شکاف آشکار از لحاظ اقتصادی نیز در این موضوع مهم است؛ به طوری که از هر 3 کودک فقیر فقط یکی به صورت روزانه برایش کتاب خوانده می­شود که منجر به «نقطه ضعف مهم در یادگیری» در زمان تحصیل در مدرسه می­شود.

براساس یک نظرسنجی در سال 2011 تا 2012، حتی خانواده­های ثروتمند نیز همیشه به صورت مدون کتاب­خوانی نمی­کنند، به صورتی که 60 درصد افراد با درآمد بالای 400 درصد خط فقر، گفته­اند از هنگام تولد تا 5 سالگی برای بچه­هایشان کتاب می­خوانند.

کمبود وقت و گرفتاری­های کاری یک مانع همیشگی است و بعضی از متخصصین اطفال نگران استفاده گسترده از فناوری­های تصویری و ابزار دیجیتالی، از تلویزیون گرفته تا تلفن­های همراه هوشمند و تبلت­ها، هستند که می­تواند مجالی برای کتاب­خوانی باقی نگذارد.

آکادمی کودکان آمریکا قبلا نیز گفته بود که بچه­های زیر 2 سال باید تا حد امکان، به وسایل دیجیتالی دسترسی نداشته باشند و بهترین نوع یادگیری بازی­های بدون ساختار تعاملی با انسان­ها و اسباب­بازی هاست.

پیتر ریچل، از متخصصین آکادمی کودکان آمریکا و رئیس متخصصین اطفال بیمارستان نورثرن وستچستر در نیویورک معتقد است تا کودکان خیلی کم سن و سال نیز می­توانند از مطالعه والدین بهره­مند شوند، حتی اگر ظاهرا مجذوب نشوند. او می­گوید: «ما می­توانیم رشد مغزی بیشتری را در این ماه­ها و سال­ها برانگیزیم. من همواره در کودکان در معرض کتابخوانی روزانه، تشخیص زودتر کلمات، عبارات و ساخت جمله را مشاهده می­کنم».

آکادمی کودک آمریکا حمایت خود را از سرمایه­گذاری دولتی و فدرال در حوزه کتاب کودک اعلام کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز حمایت خود را از این دستورالعمل اعلام کرده است. او همچنین اعلام کرده که انتشارات Scholastic ، از بزرگان عرصه کتاب کودک، 500 هزار کتاب برای توزیع بین خانواده­های نیازمند بوسیله متخصصین اطفال اهدا خواهد کرد.

کلینتون می­گوید: «تا سن چهار سال، کودکان خانواده­های با درآمد پایین، 30 میلیون کلمه کمتر از کودکان خانواده­های مرفه­تر شنیده­اند؛ سی میلیون و چون کلمات کمتری به گوششان می­خورد، کلمات کمتری می­آموزند. این شکاف کلماتی منجر به شکاف در موفقیت می­شود که می­تواند نتایج به اندازه یک عمر داشته باشد. کلینتون تجربه خودش از مطالعه کتاب برای دخترش را متذکر می­شود و انتظار دارد دخترش نیز برای نوه­شان چنین کند

ارسال نظر

آخرین اخبار