قاچاق انسان به عنوان یک پدیده ضد انسانی زمینه را برای آنچه به عنوان برده‌داری نوین مطرح می‌باشد، هموار نموده است.

برده داری نوین

در نظام برده‌داری افراد معمولاً برخلاف تمایل خود به کارهایی گماشته می‌شوند که اغلب سودی برای آنان به‌دنبال ندارد. این نوع برده­داری به ویژه در صده‌های گذشته روال بوده و بیشتر نیز افراد رنگین پوست مخاطب آن بوده‌اند. هر چند گفته می‌شود، نظام برده‌داری از میان رفته و نظام ارباب-رعیتی کنار رفته است. اما واقعیت چیز دیگری است. چرا که قاچاق انسان به عنوان یک پدیده ضد انسانی زمینه را برای آنچه به عنوان برده‌داری نوین مطرح می‌باشد، هموار نموده است.

قاچاق انسان و به ویژه قاچاق جنسی به عنوان دومین جرم رو به گسترش در ایالات متحده بعد از قاچاق مواد مخدر مطرح می‌باشد. جرایمی که کودکان نیمی از قربانیان آن را تشکیل می‌دهند.

	برده داری نوین

اما علت افزایش دامنه این جرم مواردی چون افزایش بیش از حد جمعیت، تغییرات نظام اقتصادی و سیاسی کشورها که باعث مهاجرت افراد از روستاها و حومه شهرها به کلان شهرها شده و فساد و رشوه خواری دولت‌هاست که عاملان این جرائم را بدون مجازات رها نموده‌اند.

گفته می‌شود، در کلان شهرهایی نظیر آتلانتا، میامی، دالاس و سان دیاگو در آمریکا تجارت جنسی بسیار داغ بوده، چرا که طبق تحقیقاتی که توسط نهاد شهری واشنگتن دی.سی صورت گرفته، آشکار گشته است، این کلانشهرها تا کنون توانسته‌اند سرمایه‌های زیادی را از همین را به دست آورده و حتی میزان درآمد حاصل از تجارت جنسی (قاچاق انسان) بیشتر از درآمده عائده از قاچاق مواد مخدر در همین شهرها می‌باشد.

اما علت رونق تجارت جنسی در این شهرها میزبانی آنان در مناسبت‌ها و فعالیت‌هایی ذکر شده که هر ساله عده بی­شماری را به این مکان‌ها می‌کشاند. برای مثال، مسابقات سوپر بال که بزرگ‌ترین رویداد ورزشی در آمریکا به شمار می‌رود و یا نشست مجمع ملی جمهوری­خواهان که هر چهار سال یکبار به منظور تعیین نامزد نهایی حزب جمهوری­خواه در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌گردد، خود عاملی برای افزایش حضور قاچاقچیان جنسی در محل برگزاری این مراسم‌ها به شمار می‌روند. چرا که همزمان با برگزاری رویدادهای مذکور ده‌ها هزار نفر برای شرکت در این رویدادها به مکان برگزاری مناسبت‌ها آمده که همین امر باعث افزایش فعالیت در مراکز فحشا می‌شود، مراکزی که توسط قاچاقچیان جنسی اداره می‌گردند.

امری که باعث شده تا مخالفان قاچاق جنسی در جریان برگزاری مناسبت‌های خاص فعال شده و به شیوه‌های مختلفی نظیر نصب بیلبوردهای تبلیغاتی، برگزاری نشست‌های آگاهی بخشانه و یا ... به افراد در خصوص چگونگی برخورد با این جرائم آگاهی داده و به قربانیان جنسی یاری رسانند.

ارسال نظر

آخرین اخبار