دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع):

دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) گفت: امامزاده یحیی بن زید (ع) محوری برای وحدت شیعه و سنی شده است و زائران این امامزاده فقط شیعیان نیستند و اهل تسنن منطقه هم برای این حضرت احترامی خاصی قائل هستند.

امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبد کاووس نماد وحدت شیعه و سنی است

به گزارش گلستان 24، محمدحسین رجبی دوانی در نشست خبری این کنگره که امروز در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، با اشاره به اینکه این کنگره ملی چهارم بهمن در شهرستان گنبد کاووس برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزارکنندگان این کنگره از چهار سال قبل در صدد برگزاری این رویداد مهم بودند و قبل از شیوع ویروس کرونا جلساتی در گرگان و اداره کل این استان با حضور استادان دانشگاه‌های مختلف برگزار و محور‌هایی برای فراخوان مقالات مشخص و اعلام شد.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد و از سوی استادانی در دانشگاه علوم قرآنی اصفهان مورد بررسی قرار گرفت؛ پس از آن ۶۰ مقاله برگزیده برای ما ارسال و با حضور تعدادی از استادان در تهران و قم مقالات داوری شد که ازاین تعداد، ۱۸ مقاله به‌عنوان برگزیده نهایی انتخاب شد که در کتاب کنگره چاپ و در روز کنگره رونمایی خواهد شد.

دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) با تاکید بر اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه در ارتباط با شخصیت یحیی بن زید (ع) کار ارزشمندی را طی این سال‌ها انجام داده است، گفت: دیداری با مراجع عظام تقلید آیت‌الله علوی گرگانی، آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله حسینی بوشهری داشتیم که این بزرگان رهنمود‌هایی را برای ما داشتند؛ این مراجع عظام تقلید پیام‌هایی را برای چاپ در کتاب کنگره ارائه کردند.

وی افزود: وجود امامزادگان و بقاع متبرکه برکات فراوانی برای ایران اسلامی داشته است؛ امامزادگان همیشه باعث استحکام اعتقادات مردم و ملجا بی پناهان بوده‌اند؛ معرفی این بزرگواران (امامزادگان) در این شرایط که دشمن در صدد ضربه زدن به اعتقادات مردم است، کار ارزشمندی خواهد بود.

رجبی دوانی با اشاره به اینکه حضرت یحیی بن زید (ع) مورد احترام ویژه تمام اسلام به‌ویژه زیدی منصبان در یمن است، تصریح کرد: یحیی بن زید (ع) در زمان حیات پربرکت خود مبارز و نقش‌آفرین بود؛ ما مشاهده می‌کنیم که شهادت یحیی بن زید (ع) خراسان گذشته را دگرگون می‌کند و از عوامل سقوط بنی امیه است؛ صحیفه سجادیه نیز از طریق ایشان برای امام صادق (ع) ارسال و تایید می‌شود و در واقع صحیفه سجادیه توسط حضرت یحیی بن زید (ع) حفظ شده است.

وی با اشاره به اینکه مقبره منصوب به این حضرت در محلی واقع شده که عزیزان اهل سنت زندگی می‌کنند، گفت: امامزاده یحیی بن زید (ع) محوری برای وحدت شیعه و سنی شده است و زائران این امامزاده فقط شیعیان نیستند و اهل تسنن منطقه هم برای این حضرت احترامی خاصی قائل هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار