در این کتاب نویسنده سعی دارد به بررسی مسائل مربوط به اسلام در قرن 21 و تأثیر عمیق آن بر سیاست جهانی بپردازد.

آینده اسلام The future of Islam

نوشته جان ل.اسپوزیتو, استاد دین و امور بین الملل دانشگاه جورج تاون آمریکا

در این کتاب نویسنده سعی دارد به بررسی مسائل مربوط به اسلام در قرن 21 و تأثیر عمیق آن بر سیاست جهانی بپردازد.

سوالاتی مانند:

  • آیا اسلام و غرب در برخورد مرگبار تمدن‌ها در هم قفل خواهند شد؟
  • آیا اسلام با دموکراسی و حقوق بشر سازگار است؟
  • آیا بنیادگرایی مذهبی از توسعه به سبک تمدن مدرن در جهان اسلام جلوگیری نخواهد کرد؟
  • آیا اروپا به عروبیا تبدیل و جذب مسلمانان خواهد شد؟

و سوالاتی از این دست.

	آینده اسلام

این کتاب دارای 4 فصل اصلی است که نویسنده محتوای آن را نتیجه تحقیقات یک عمر زندگی دانسته و بر این باور است که شباهت‌های غیر منتظره ای میان جهان اسلام و غرب به وجود آمده است.

فصل اول به معرفی متفکرین جهان اسلام پرداخته اما در آن اشاره ای به ایران اسلامی نشده است. متفکرینی همچون طارق رمضان, مصطفی کریک و ... . فصل دوم که خدا در سیاست نام گرفته است درصدد است بتواند رابطه میان دین و سیاست از دیدگاه نویسنده را روشن سازد. سومین فصل از محتوای این کتاب به تشریح دیدگاه نویسنده در خصوص اصلاحات مورد نیاز جهان اسلام می‌پردازد. آخرین فصل نیز به تعامل آمریکا و جهان اسلام و ایجاد یک راه برای پیشرفت اشاره دارد.

نویسنده معتقد است دهه‌های اخیر شاهد تغییرات فوق­العاده­ای در جهان اسلام بوده است و اکنون بررسی چالش‌های پیش روی اسلام در قرن آینده حائز اهمیتی دو چندان است.

لازم به ذکر است جان اسپوزیتو, مؤسس مرکز تفاهم مسلمانان و مسیحیان در دانشگاه جورج تاون آمریکاست و تا کنون 35 کتاب در خصوص تجزیه و تحلیل عملکرد فعلی و آینده اسلام به نگارش درآورده است. او همچنین نگارنده آکسفوردهای دانشنامه اسلام مدرن و تاریخ اسلام است. کتاب اسپوزیتو به بررسی تأثیر سیاست‌های اوباما بر اتفاقات اخیر جهان اسلام و غرب نیز پرداخته است. وی یکی از مقامات برجسته آمریکا در اسلام­شناسی است.

ارسال نظر

آخرین اخبار