این انیمیشن روایتگر داستان عجیب دوستی میان خرسی به نام" ارنست" و موشی جوان به نام "سلستین" و مقابله جامعه آن دو با این دوستی عجیب می‌باشد.

	ارنست و سلستین:  Ernest et Celestine

 ارنست و سلستین:  Ernest et Celestine

کارگردانان: استفان اوبیر(Stéphane Aubier)– وینسنت پاتار(Vincent Patar)– بنجامین رنر (Benjamin Renner)

نویسنده: دانیل پنک (Daniel Pennac)

ژانر: کمدی- درام- ماجراجویی

شرکت­های سازنده: استودیو لاپارتی پروداکشنز" La Parti Production"

لس ارماتورس (Les Armateurs)

زبان: فرانسه

کشور سازنده: فرانسه–بلژیک

افتخارات: نامزد بهترین انیمیشن اسکار 2014

خلاصه داستان: این انیمیشن روایتگر داستان عجیب دوستی میان خرسی به نام" ارنست" و موشی جوان به نام "سلستین" و مقابله جامعه آن دو با این  دوستی عجیب  می‌باشد. سلستین در یتیم خانه‌ای زندگی می‌کند که سرپرستشان داستان‌های ترسناکی درباره‌ی خصلت و ماهیت شیطانی خرس‌ها می‌گوید و مرتبا درمورد دشمنی خرس­ها باموش­ها، به موش­های جوان هشدار داده می­شود. اما سلستین به واقعیت ماجرا شک دارد. دریکی از روزهایی که سلستین (موش داستان) برای دزدیدن دندانهای خرس­ها به جامعه آنها وارد می­شود به ارنست (خرس داستان) برمی­خورد و بسیار هوشمندانه می­تواند ارنست را متقاعد کند که او را نخورد و این سرآغاز دوستی آن دو است. ارنست به سلستین کمک می­کند که دندان­های بیشتری را بدزد و همین موجب به زندان افتادن ارنست و سپس هردوی آنها می­شود. اما دادگاه هم در جامعه موش­ها و هم در جامعه خرس­ها، آتش می­گیرد و آن دو با نجات دادن قاضی­ها از بند زندان رها می­شوند.

درون مایه اصلی :

  • دوستی با دشمن از طریق استفاده از هوش نه جنگ و مبارزه :

کاملا می­توان وجود یک جریان حساب شده با هدف تبیین مفهوم جنگ نرم و یا قدرت نرم را در کارها و انیمیشن­های چند سال اخیر جهان احساس کرد. شما این رویکرد را در "چگونه اژدها خود را تربیت کنید" که هم­اکنون نسخه دوم آن در آمریکا اکران و رتبه دوم جدول فروش را کسب کرده است نیز شاهد هستید. پسرکی که برخلاف سایرین تصمیم می­گیرد با قدرت فکر و اندیشه یا در واقع همان قدرت نرم بر اژدها خود چیره شود. عینا همین رویکرد البته به صورتی زیرکانه­تر در انیمیشنhome  "خانه" که در حال ساخت است نیز دیده می­شود. دراین انیمیشن سه بعدی هم  قرار است دوستی دختری با دشمنی که از سیاره دیگری آمده است و نامش "اوه" است به تصویر کشیده شود. در "ارنست و سلستین" نیز سلستین با زیرکی تمام و باارائه دلیل و برهان، خرسی را که همیشه به عنوان دشمن درجه یک او معرفی شده است، از خوردنش منصرف می­کند.

	ارنست و سلستین:  Ernest et Celestine

  • عمل کردن برخلاف قوانین موجود در جامعه

همانگونه که در مورد قبل به آن اشاره شد هم در این انیمیشن و هم در انیمیشن­هایی مانند"چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم" و انیمیشن "خانه"، دو نفر که ظاهرا باید دشمنی عمیقی باهم داشته باشند و مرتبا از بزرگترهای خود درمورد این دشمنی شنیده­اند برخلاف سیر موجود در جامعه و برخلاف عرف جا افتاده در جامعه عمل می­کنند و با دشمنان خود دوست می­شوند، آن هم دوستی بسیار عمیق به طوری که شما در انیمیشن ارنست و سلستین شاهد به زندان افتادن هردو آنها هستید و این درشرایطی است که هیچ یک از آنها حاضر نیست جای دوستش را فاش کند و سرانجام پس از آزادی با در آغوش گرفتن یکدیگر این علاقه واضح­تر به تصویر کشیده می­شود.

  • شبیه نشان دادن حیوانات به انسان ها

این رویکرد، رویکرد نوئی نیست اما شاید در انیمیشن ارنست و سلستین کمی بیشتر خودنمایی می­کند. تمام اعمال و رفتار خرس این انیمیشن عینا عین انسان­هاست او رانندگی می­کند، مدرسه می­رود و...

نقد جوامع ایدئولوژیک

برخی از منتقدان، از جمله نقدی که در ماهنامه سینمایی فیلم به آن اشاره شده است، انیمیشن را به نوعی نقد جوامع ایدئولوژیک می­دانند جوامعی که یک شعار خاص مکررا در بین آنها تکرار می­شود، دشمنیِ دشمنی خاص، مرتبا به آنها هشدار داده می­شود و تلاش می­کنند کودکان خود را با این مفاهیم بیش از پیش آشنا کرده و آنها را با این ایدئولوژی عجین کنند.

(شما در این انیمیشن تمام مظاهر بیزاری از خرس­ها را شاهد هستید. کوبیدن چکش روی زنگی که به شکل خرس است، تیراندازی موش­ها به سمت سیبلی که به شکل خرس است و این درحالی است که درتمام مدت و باوجود تمام این آموزش­ها سلستین موش موجود در انیمیشن هیچگاه این دشمنی را باور نمی­کند و حتی توی نقاشی­های خود خرس­ها را دوستانی نزدیک به تصویر می­کشد.)

  • دندان یک کالای بنیادین

دندان در این داستان به منزله کالایی بسیار بنیادین است که وجود آن برای جامعه موش­ها بسیاری ضروری است اما منبع این کالای ضروری جامعه خرس­ها یعنی لانه دشمن است. برخی منتقدان اشاره به این دندان را تمثیلی از" نفت" عنوان کرده­اند.

  • آموزش اهداف سوداگرانه

دربخشی از داستان با خانواده خرسی آشنا می­شویم که مرد خانواده به خرس­ها، شکلات فروخته و درمقابل زن خانواده به خرسانی که دندان­هایشان براثر مصرف بیش از حد شکلات افتاده است دندان می­فروشد. یعنی معامله دو سرسود و با آموزش این نکته به کودکشان اورا از خوردن شکلات منع می­کنند، یعنی به خوبی اهداف سرمایه­داری و سوداگرانه را به کودک آموزش می­دهند.

نکات القایی مهم:

1.شما باید بر دشمنانتان مسلط شوید اما نه با جنگیدن و یا ترسیدن بلکه با هوش و استفاده از قدرت نرم

2.بسیاری از دشمن­های تصویرشده برای جوامع جهان سوم، آنقدرها هم خطرناک نیستند، شما می­توانید مانند سلستین از این قوانین متحجرانه رها شده و اولین قدم برای این دوستی را بردارید و برخلاف جریان رایج در جامعه عمل کنید.

ارسال نظر

آخرین اخبار