مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان گفت: طی 10 روز گذشته یک پلنگ، آهو و گراز وحشی توسط خودروهای عبوری در پارک ملی گلستان تلف شدند.

پلنگ، آهو و گراز وحشی در پارک ملی گلستان تلف شدند+ تصاویر

روز گذشته یک گراز وحشی در محدوده تنگه گل پارک ملی گلستان توسط خودروهای عبوری زیر گرفته و تلف‌شده است.

مرادی افزود: این در حالی است که طی 10 روز گذشته یک قلاده پلنگ براثر برخورد با خودروهای عبوری و ضربه شدید به‌پای عقب، زیر فک، پشت پاهایش و پنجه در محدوده چشمه جانلر تلف‌شده بود.

وی با اشاره به این مطلب که این چهارمین پلنگ از اسفندماه 92 است که در این پارک توسط خودروهای عبوری تلف‌شده تصریح کرد: جنسیت این پلنگ ماده و سن آن سه‌ساله بوده است.

مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان گفت: همچنین طی این مدت یک آهو در محدوده میرزابایلو تا رباط قره بیل در این پارک تلف‌شده است.

به گزارش گلستان 24،  پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داد. این پارک تا قبل از سال 1336 از شکارگاه‌های شناخته‌شده و پرآوازه کشور محسوب می‌شد و به جنگل گلستان مشهور بود.

در 19 مرداد سال 1336 به نام منطقه حفاظت‌شده ˈ آلمه وایشکیˈ تحت حفاظت و حمایت کانون شکار ایران قرار گرفت.

پارک ملی گلستان که با وسعت 91 هزار و 895 هکتار تحت حفاظت قرارگرفته در سال 1977 به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره انتخاب و به پروژه شماره 8 برنامه انسان و کره مسکون (MAB) یونسکو اهداء شد و تاکنون نیز جایگاه خود را در خانواده ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهان حفظ کرده است.

این پارک در شرق استان گلستان و در حدفاصل استان‌های گلستان و خراسان شمالی قرار دارد که مدیریت آن در اختیار شهرستان گالیکش است.

پارک ملی گلستان پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که 1362 گونه گیاهی که یک‌پنجم فلور گیاهی ایران را شامل می‌شود.

همچنین تاکنون 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، سه گونه دوزیست و 24 گونه از خزندگان در این پارک شناسایی‌شده‌اند که نشان از اهمیت حیاتی این پارک دارد.

این پارک شامل دره‌ها و چشم اندازهای متنوع، منابع آبی متعدد نظیر رودخانه‌ها، نهرها و چشمه‌ها و آبشارها است و از تنوع زیستی و ارزش‌های اکوتوریستی بالایی برخوردار است.

پوشش گیاهی این پارک شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکای قشلاقی، کلهو، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل و ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیرخشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروانکش، گون، چوبک، درمنه، خارشتر و ارس است.

جاده ترانزیتی و بین‌المللی تهران به مشهد مقدس نیز از وسط این پارک ملی عبور می‌کند.

talafshodandd 1

talafshodandd 1

talafshodandd 1

tpdpmggg 1

tpdpmggg 1

tpdpmggg 1

tpdpmggg 1

tpdpmggg 1

انتهای پیام/

ارسال نظر

آخرین اخبار