شهر ریودوژانیرو یک منطقه ساحلی و مشرف به اقیانوس است که به همین خاطر فعالیت نیروی دریایی برزیل اهمیت فراوانی دارد اما در همین ایام حساس، ناو هواپیمابر برزیل یعنی شناور São Paulo برای امور تعمیری و نوسازی، در استراحت کامل به سر می برد.

10 محافظ ریو 2016 را بشناسید؛ از موشک‌های سوئدی تا شناورهای آمازون +عکس

به گزارش گلستان24، از صبح امروز شنبه بازی های المپیک 2016 ریو در برزیل رسما آغاز شده است و در این زمان تامین امنیت این بازی ها یکی از مهمترین دغدغه های دولت این کشور بوده و در شرایط فعلی و بر اساس اخبار رسیده نیروهای مسلح برزیل تمام تجهیزات مهم و سنگین خود را برای دفاع کامل از این بازی ها در برابر هر نوع تهدید احتمالی به میدان آورده است.

 
 
چیزی در حدود 88 هزار نفر از نیروهای ارتش و پلیس این کشور وظیفه تامین امنیت این بازی‌ها را به عهده دارند و به غیر از تجهیزات سبک، حضور سربازان و نیروهای پلیس به همراه خودروهای زره پوش در خیابان ها و نقاظ مختلف ریو، در دریا و آسمان نیز فعالیت زیادی به منظور حفظ امنیت این بازی ها ادامه دارد. در ادامه نگاهی به برخی سامانه ها، هواپیماها و شناورهای موجود برای حفظ امنیت بازی های المپیک خواهیم داشت.
 
 
ببرهای پرنده برزیل بر فراز ریو
 
 
نیروی هوایی برزیل بخش عمده ای از دفاع هوایی شهر ریودوژانیرو را به عهده داشته و به نوعی با دو مدل از هواپیماهای اصلی خود وارد این بازی ها شده است. هواپیمای هشدار زودهنگام هوابرد نیروی هوایی برزیل یعنی مدل E-99 وظیفه پایش و کنترل فضای این کشور را در برابر تهدیدات هوایی به عهده دارد. این هواپیما بر پایه جت منطقه ای تجاری ERJ 145 ساخت شرکت برزیلی Embraer است.
 
المپیک 
هواپیمای هشدار زودهنگام هوابرد E-99 
 
 
این هواپیما برزیلی با رادار آرایه فازی فعال مدل Erieye ساخت شرکت ساب سوئد مجهز شده است. این رادار باند اس بردی در حدود 450 کیلومتر دارد و به چندین کشور جهان مثل امارات متحده عربی، ارتش سعودی، پاکستان، مکزیک و تایلند صادر شده است.
 
المپیک
 جنگنده های F-5M نیروی هوایی برزیل
 
 
 
در بخش رهگیری و مبارزه با تهدیدات هوایی نیروی هوایی برزیل بر روی ناوگان جنگنده های به روز رسانی شده F-5M خود حساب ویژه ای باز کرده است. این ببر سالخورده که سالهاست در خدمت برزیل حضور دارد در سالهای اخیر تحت به روز رسانی بسیار سنگینی قرار گرفته است و توان سوخت گیری هوایی، نصب سامانه های راداری و جنگ الترونیک، موشک های هوا به هوای هدایت فعال و فروسرخ به همراه توان حمل مهمات هدایت شونده هوا به سطح از این پرنده قدیمی آمریکایی یک هواپیمای به روز و موثر خصوصا برای نقش دفاع هوایی ساخته است.
 
بازهای شکاری نیروی دریای برزیل و حفاظت از المپیک
 
شهر ریودوژانیرو یک منطقه ساحلی و مشرف به اقیانوس است که فضا را برای فعالیت نیروی دریایی برزیل نیز به منظور حفظ امنیت این بازی ها باز می کند ولی در همین ایام حساس، ناو هواپیمابر برزیل یعنی شناور  São Paulo در حال حاضر در بندرگاه برای امور تعمیری و نوسازی به سر می برد. اما جنگنده های A-4 اسکای هاوک نیروی دریایی برزیل در کنار اف 5 های نیروی هوایی بخشی از تامین امنیت هوایی این مسابقات را بر عهده دارند.
 
المپیک 
 جنگنده A-4 نیروی دریایی برزیل
 
 
 
این هواپیماهای ساخت آمریکا نیز تا حد زیادی قدیمی می شوند اما توسط صنایع بومی برزیل کاملا نوسازی و به روز شده اند. ارتقاء انجام شده بر روی هواپیماهای اسکای هاوک برزیل به مانند هواپیماهای F-5 این کشور است و مدل های مشترکی از سامانه های راداری و تسلیحاتی بر روی این هواپیما نیز نصب شده است.
 
 شناورهای برزیلی در خدمت امنیت المپیک
 
 
اما شناورهای نیروی دریایی برزیل نیز در سواحل شهر ریو حضور داشته و بخشی از تامین امنیت این بازی ها را بر عهده دارند. ناو محافظ Rademaker یکی از این شناورها به شمار می رود. این ناو محافظ که در ابتدا در انگلستان برای نیروی دریایی این کشور ساخته شده است در سال 1997 توسط برزیلی ها خریداری شد.
 
 المپیک
ناو محافظ Rademaker 
 
 
این ناو محافظ در حدود 4400 تن وزن داشته و دارای حدود 222 نفر خدمه است. این شناور به تسلیحاتی مثل موشک ضد کشتی اگزوست، موشک های ضد هوایی سی ولف، پرتاب گر های اژدر مارک 46 و توپ های 40 و 20 میلی متری مجهز شده است. این شناور توان حمل بالگرد را نیز دارد.
 
 
شناور دیگری که این روزها در نقش تامین امنیت بازی های المپیک به کار می رود، شناورهای گشتی برد بلد کلاس آمازون است که توسط انگلستان ساخته شده است. اموری مثل تامین امنیت خطوط ساحلی، مقابله با قاچاق مواد مخدر و حملات تروریستی و تامین و حفاظت از بندرگاه ها از جمله وظایفی است که بر عهده این شناورها قرار دارد. این شناورها به چندین مدل توپ مجهز شده است. توپ های 30 و 20 میلی متری و همچنین مسلسل های 12.7 میلی متری از جمله این تسلیحات هستند.
 
 
بالگردها و موشک های کوتاه برد پدافندی
 
 
برزیلی ها همچنین ناوگان گسترده و متنوع بالگردی را نیز در اختیار دارند که برای حفاظت از این بازی ها از آن استفاده می کنند. بالگردهایی مثل بلک هاوک، سی هاوک، کوگار، سوپر لینکس، سی کینگ و جت رنجر از جمله بالگردهایی مورد استفاده نیروهای مسلح برزیل است که در جریان تامین امنیت این بازی ها به کار می روند.
 
المپیک 
بالگرد کوگار ارتش برزیل 
 
 
اما کشور برزیل در بخش دفاع هوایی بیشتر به هواپیماهای رهگیر و هواپیماهای پیش اخطار هوابرد برای دفاع متکی هست و دفاع سطح به هوای محدودی دارد. به منظور دفاع از حریم مسابقات، دو مدل موشک کوتاه برد سطح به هوا نیز در ارتش برزیل وجود دارد که از جمله بهترین ها در کلاس خود محسوب می شود.
 
المپیک 
موشک سطح به هوای RBS-70 
 
 
 
یکی از این موشک ها سامانه RBS-70 ساخت سوئد است. یک موشک هدایت لیزری کوتاه برد که در حدود 8 کیلومتر برد داشته و می تواند تا ارتفاع 5 کیلومتری بالا رود. برزیلی ها همچنین موشک های دوش پرتاب هدایت فروسرخ ایگلا ساخت روسیه را نیز در اختیار دارند که نزدیک به 5 کیلومتر برد داشته و می تواند تا حدود 3.5 کیلومتر نیز بالا برود.
 
اگرچه تاکنون در زمینه تامین امنیت اجتماعی مانند جلوگیری از دزدی یا حمله به گردشگران و مهمانان رسمی، مسئولان برزیلی موفق عمل نکرده اند اما برای مشخص شدن میزان آمادگی و موفقیت ارتش این کشور در جلوگیری از بروز هرگونه اتفاق، باید کمی دیگر صبر کرد. 

منبع: مشرق

ارسال نظر

آخرین اخبار