هومن جوکار: متأسفانه یوزپلنگی که لاشه آن در تصویر مشاهده می‌شود با هیچ یک از یوزپلنگ‌هایی که سابقه کشته شده‌اند مطابقت ندارد و مرگ این یوزپلنگ که فعلاً از زمان کشته شدن آن اطلاعی در دست نداریم مربوط به هیچ کدام از گزارش‌های گذشته نیست.

تأیید مرگ یوزپلنگ میامی

به گزارش گلستان24،به دنبال انتشار تصویر لاشه یک یوزپلنگ آسیایی در فضای مجازی و اظهارات یک گردشگر که این تصویر را از دامداران منطقه میامی دریافت کرده و در اختیار اداره کل محیط زیست استان‌های سمنان و گلستان و همچنین پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی قرار داده بود، مسئولان اداره کل استان سمنان به منظور پیگیری ماجرا عازم منطقه شدند.

تأیید مرگ یوزپلنگ میامی

هومن جوکار، مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در تأیید مرگ یک قلاده یوز در میامی استان سمنان می‌گوید: متأسفانه یوزپلنگی که لاشه آن در تصویر مشاهده می‌شود با هیچ یک از یوزپلنگ‌هایی که سابقاً کشته شده‌اند مطابقت ندارد و مرگ این یوزپلنگ که فعلاً از زمان کشته شدن آن اطلاعی در دست نداریم مربوط به هیچ کدام از گزارش‌های گذشته نیست.

وی افزود: یکی از بومیان منطقه تصویر را مربوط به گذشته عنوان می‌کند. بنابراین با توجه به اینکه لاشه هنوز کشف نشده نمی‌توانیم زمان مرگ حیوان را اعلام کنیم.

جوکار در پایان یادآور شد: منطقه‌ای که بومیان منطقه مدعی هستند لاشه را مشاهده کرده‌اند کیلومترها با مناطق حفاظت شده که محیط بانان در آنها گشت‌زنی می‌کنند فاصله دارد و مشاهده یوز در آن نادر است.

این در حالی است که ساعاتی پیش عباسعلی دامنگیر، مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان سمنان در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها درباره عکس منتشر شده از لاشه یک یوز در فضای مجازی منتسب به شاهرود، ضمن رد قوی شائبه کشته شدن یک یوز در استان سمنان گفته بود: این خبر شایعه بوده و خوشبختانه هیچ یوزی در استان کشته نشده است. نه‌ تنها در روزهای اخیر بلکه از ابتدای سال 95 تاکنون خوشبختانه هیچ یوزپلنگی در استان به هر دلیلی اعم از تصادف، شکار و ... کشته نشده است و برخی اخبار یا مربوط به گذشته و یا شایعه است.

در حالی که اردیبهشت سال جاری، تصادف یک ماده یوز در حاشیه جاده عباس‌آباد شاهرود استان سمنان و سرگردانی توله‌اش مدتها خبرساز شده و چندی بعد تصاویر لاشه تاکسیدرمی شده حیوان در موزه حیات وحش سمنان منتشر شد، اظهارات عباسعلی دامنگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان مبنی بر تکذیب هر گونه مرگ یوزپلنگ از آغاز سال جاری در استان سمنان، بار دیگر پنهان کاری ناشیانه مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست را به نمایش می‌گذارد.

بهمن پارسال، پس گذشت چند روز از کشتار یک یوز با ضربات چوب و سنگ در استان سمنان، مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از تأخیر اداره کل محیط زیست استان سمنان در اعلام تلف شدن این پلنگ اعلام کرده بود: با توجه به اینکه لاشه در سمنان برای امور تاکسیدرمی از قبل به قطعات کوچک تبدیل شده به دلیل کامل نبودن لاشه، در حال حاضر تنها می‌توان به گزارش کالبدشکافی استان سمنان استناد کرد. مرگ مشکوک یوزپلنگ توران در اواخر سال گذشته که لاشه آن بدون هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست قطعه قطعه شده و علی‌رغم وعده عباسعلی دامنگیر مبنی بر پیگیری و اعلام عاملان کشتار یوز، تا به امروز مسکوت مانده را نیز بی‌شک می‌توان یکی دیگر از شاخص‌های عملکرد ضعیف اداره کل محیط زیست استان سمنان در رابطه با حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در این استان یوزخیز قلمداد کرد.

روز گذشته، یک طبیعتگرد با انتشار تصویری از لاشه یک یوزپلنگ، مدعی شد دامداران منطقه میامی روز تاسوعا پس از مشاهده تیراندازی شکارچیان کبک به یک ماده یوز، از لاشه عکس گرفته و در اختیار وی قرار داده‌اند. وی صدور پروانه شکار پرندگان را عامل اصلی تردد شکارچیان به این منطقه عنوان کرد.
منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار