پیشگیری از چاقی می تواند جلوی بسیاری از بیماری های مارا بگیرد، به شرط آنکه ما هم الگوی مصرف و تغذیه خود را اصلاح کنیم.

مرغ کوچک یا مرغ بزرگ ؟!

مصرف سالانه پنجاه و شش هزار تن مرغ در گلستان یکی از موارد مصرف است.

مشکلی که خیلی ها از آن فراری اند اما با پای خودشان به طرفش می روند!

مردم بیشتر مرغ های بزرگ را میخرند. مرغ های که دو و نیم تا سه کیلو گرم وزن دارند.

اینها الگوی مصرف مرغ در گلستان است. فرهنگ بازار مصرف داخلی باعث شده که کشتارگاه ها هم بیشتر دنبال وزن بالا باشند در حالی که الگوی مصرف بازار های صادراتی مرغ های کوچک هستند .

n00000013-t

سی در صد این مرغ های کوچک برای صادرات است. کیفیت این مرغ به این دلیل بالا می باشد که چربی ندارد و طالب این مرغ افغانستان و عراق است مرغ با وزن بالا اصلا مورد پذیرش نیست.

اما تفاوت مرغ کوچک و درشت: کبد مرغ با وز بالا حجم بیشتری دارد و کیفیت آن پایین تر است. چربی های مرغ بزرگ همه اضافی است و مصرف کننده ان را دور میریزد.

مرغ وقتی بزرگتر می شود حجم بافت های چربی در آن توسعه پیدا می کند ؛ مقدار کلسترول و اسید چرب در گوشتش بالا می رود اما مرغ کوچک ضایعات کمتری دارد؛ مصرف کننده گوشت لذیذی را مصرف می کند.

اما چند در صد از مرغ داری ها به تولید مرغ با وزن پایین فکر می کنند؟

نادری مدیر عامل شرکت های تعاونی کشاورزی و مرغداری استان میگوید: همه متقاضی وزن پایین هستند اما گاهی سیاست بازار این موضوع را به مرغدار تحمیل می کند.

به گفته معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی  گلستان: در حالی که گروهی فکر می کنند مرغ های کوچ مریض هستند اتفاقا این مرغ ها داروی کمتری مصرف کرده اند زیرا اکثر مرغ ها در سنین بالا درگیر بیماری می شوند و مصرف دارو معمولا در آن فصل است.

وفایی مدیر کل دامپزشکی استان نیز اضافه کرد: بنابراین مرغی که درسن بالاتر پرورش پیدا می کند باقی مانده مواد آنتی بیوتیکی و یا مکمل های غذایی در آن بیشتر است ما کمترین میزان بیماری را معمولا در سنین زیر سی و پنج روزگی داریم.

 ارزش غذایی پایین مرغ درشت

به گفته ابومردانی متخصص تغذیه: بافت چرب و به خصوص پوست مرغ که چربی بسیاری در آن ذخیره شده است دارای باقی مانده سموم وداروهایی است که به مرغ داده شده است.بنابراین به تبع ما مصرف مرغ هایی که کوچک ترهستند ومحتوی کلسترول و اسید چرب اشباح شده کمتری را دارند برای سلامتی به همه توصیه می کنیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار