در میان 140 میلیون وبلاگ Tumbler، تعاملات اجتماعی در همه‌ی زمینه‌ها مانند موسیقی، مد، عکاسی و همین‌طور انواع اختلالات روانی؛ لورا می‌خواست که او نیز جزء­ای از این تعاملات باشد.

تغییر مفهوم افسردگی در شبکه‌ی اجتماعی

چند ماه قبل، لورا یک دختر 16 ساله در یک مدرسه‌ی بین‌المللی در پاریس، پشت کامپیوترش نشسته بود و درحالی‌که مانند زنان لاغر و نحیفی که تصاویر آن در صفحه‌ی Tumbler خود بود، به نظر می‌رسید، سعی داشت مرموز، مردد و جذاب به نظر برسد مانند افراد دیگر هم‌سن‌وسال خود که تصاویری از خود را در این شبکه گذاشته‌اند: تصاویری سیاه‌وسفید، با زخم‌هایی بر روی مچ دست که حاصل از کشیدن تیغ صورت تراشی بر روی آن می‌باشد.

در میان 140 میلیون وبلاگ Tumbler، تعاملات اجتماعی در همه‌ی زمینه‌ها مانند موسیقی، مد، عکاسی و همین‌طور انواع اختلالات روانی؛ لورا می‌خواست که او نیز جزء­ای از این تعاملات باشد. در میان حجم انبوهی از القائات منفی و افسردگی در قالب تصاویر هنری می‌چرخید، تصاویری سیاه‌وسفید و عرفانی از زنان لاغر و نحیف که دست به خودکشی زدن را زیبا و لطیف نشان می‌دهد با نقل‌قول‌هایی مانند: 'اشکالی ندارد اگر تو به من آزار برسانی اما من نمی‌توانم به خود صدمه بزنم؟ ' و ' می‌خواهم یک مرگ دوست‌داشتنی و رمانتیک داشته باشم.' در این جملات سعی بر آن می‌شود تا صدمه زدن به خود را توجیه کنند. آن‌ها این حالت را 'افسردگی رمانتیک' می‌نامند.

به نمایش گذاشتن مفاهیم صدمه به خود، خودکشی، افسردگی و یا نفرت از خود در بطن مفاهیمی زیبا و رمانتیک و عمیق غیرعادی نیست. امروزه بسیاری از نوجوانان افسرده مانند همان‌هایی که در Tumbler هستند اعتراف می‌کنند که به صفحاتی که در آن رنج کشیدن، مفهوم زیبایی پیدا می‌کند دسترسی داشته‌اند. Tumbler در ابتدا یک سایت عکاسی و هنری بود اما اگر شما با یکدیگر در وبلاگ‌هایی با مفهوم افسردگی لینک شوید؛ در آخر شما نیز از کسانی خواهید بود که این مفاهیم را می‌ستایند.

کوچر؛ کارشناس روان‌پزشکی نوجوانان می‌گوید: تمایلات بسیاری برای عرفانی و رمانتیک جلوه دادن افسردگی و قربانی کردن خود در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. این مفاهیم فقط خاص Tumbler نیست بلکه در اغلب شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

 مفهوم افسردگی در شبکه‌ی اجتماعی

او اضافه می‌کند: مشکل این است: اطلاعات غلط. نوجوانان بسیاری از اطلاعات خود را از طریق رسانه‌ها، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و دوستان خود می‌گیرند. نه از یک منبع معتبر. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که اطلاعات درست را در این سایت‌های مخصوص دخترانه انتشار دهید، جایی که احساسات منفی را القا می‌کنند. کودکان و نوجوانان گمان می‌کنند که افسردگی دارند اما به‌واقع این‌طور نیست. آن‌ها غمگین هستند، یا تضعیف روحیه شدند، یا به خاطر موضوعی مضطرب هستند. به‌عبارت‌دیگر نوجوانان در مورد احساسات و یا اختلالات روانی خود دچار سردرگمی هستند. در مسائل و مشکلات روزانه، مردم اگر کلید مشکل خود را پیدا نکنند آن را افسردگی تلقی می‌کنند، مثلاً اگر با والدین خود دعوا کنند و یا با دوستان خود جدال داشته باشند، اگر نتوانند وارد تیم مدرسه شوند و یا امتحانات را خوب نداده باشند. اگر ما به همه‌ی احساسات و شرایط منفی، نام افسردگی بگذاریم؛ این واژه معنی خود را از دست خواهد داد.

در مطالعاتی که از سال‌ها 2008 تا 2012 انجام شد نشان می‌داد که 12% از دختران 12 تا 17 سال از افسردگی حادی رنج می‌برند که این مقدار سه برابر پسران همتای خود بود (4%). پزشکان توضیحی برای این موضوع دارند: دختران و پسران در جامعه‌ی مدرن امروزه به‌صورت متفاوتی اجتماعی می‌شوند. پسران بیشتر تمایل به فعالیت پیدا می‌کنند درحالی‌که این حتی این نوع فعال شدن کمکی به آن‌ها در مدیریت مشکلات و مسائل نمی‌کند و دختران با تعاملات در شبکه‌های مجازی بیشتر به انزوا کشیده می‌شوند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار