آتش روز دوشنبه گلستان مهار شد اما اتفا نشده است.

آتش سوزی جنگل گلستان

رئیس پارک ملی گلستان می گوید ماموران برای افروخته نشدن دوباره آتش همچنان در منطقه هستند. این آتش سوزی که در روز دوشنبه  در منطقه پیچ سلیمان نزدیک تونل گلستان رخ داد به حدود صد هکتار از منطقه جنگلی و درختچه ها خسارت وارد کرد. پارک ملی گلستان با نود دو هزار هکتار وسعت هزار و سیصد و پنجاه گونه گیاهی و سیصد و دو گونه جانوری و نیمی از پستانداران کشور را در خود جای داده است.

IMG9407

بسیاری از آتش سوزی های جنگل گلستان عمدی است!

به گفته جنگلبانان این پارک: شکارچیان مناطقی را انتخاب می کنند و آتش میزنند تا ما و همکاران ما در آنجا مشغول باشیم و آتش را مهار کنیم. آنها به واسطه این عمل در مناطقی که همکاران ما حضور ندارند مبادرت به شکار می کنند. ما وقتی یک جا را خاموش می کنیم آنها جای دیگری را به آتش می کشند!

این پارک کم نظیر در تاریخ پنجاه و نه ساله خود آبشخور حوادث متعدد از جمله شکار حیوانات در معرض انقراض، قاچاق پرندگان نادر، کشته شدن حیوانات در اثر برخورد با خودرو های در حال عبور وآتش سوزی های مکرر بوده وهست.

سوختن بیش از یک هزار هکتار از اراضی پارک ملی گلستان تنها در دو ماه تیر و مرداد زنگ های خطر را با صدای هر چه بیشتر به صدا در آورده است.هشدار برای توجه بیشتر و عمیق تر به نهمین ذخیره گاه زیست کره.

مردم محلی که در این منطقه ساکنند خیلی کمک کردند.با بیل و کلنگ به جان این آتش سوزی می افتند و این ها را اتفا می کنند.اما با بیست لیتری آب و امسال این ها تا کی میتوان ادامه داد؟

اگرچه بعضی از آتش سوزی ها با تغییر جاده ای که در جنگل گلستان می گذرد قابل پیشگیری است؛ اما برای ان آتش سوزی ها که غیر قابل پیشگیری اند آمادگی مقابله با بحران لازم است.از ساماندهی و سازماندهی نیروهای مردمی حتی با امکانات اولیه تا استقرار پایگاه هوایی برای استفاده از بالگرد.

جنگل بانان این پارک می گویند: این ارتفاعات صعب العبور است.سخره ای و جنگلی است و هیچ امکاناتی را نمیتوانیم بالا ببریم الا با هلیکوپتر. نه ماشین میتواند برود و نه تراکتور و راه دسترسی خیلی سخت است.

آتش سوزی سال هشتاد دو نه در پارک ملی گلستان که مهار کامل آن نزدیک به دو ماه طول کشید؛ مسئولان را بر آن داشت تا با هدف پیشگیری و کمک، دوازدهمین پایگاه هوایی کشور را درنیمه خرداد نود ویک در گرگان راه اندازی کنند. این کار ها در آن روز ها بارقه امید را در دل اهالی گلستان بارور کرد.اما امروز که آتش دوباره به جان پارک ملی گلستان افتاده ضرورت وجود یک پایگاه هوایی عمیقا احساس می شود. تنها به همین دلیل که میتواند به میزان قابل ملاحظه ای از میزان خسارت ها بکاهد.

با توجه به صعب العبور بودن منطقه تنها وسیله ای که بیشترین کاربرد را دارد بالگرد است.باید یک سری سایت های اتفای حریق در آنجا احداث شود که بتنوانیم در آینده جلو این ضررها را بگیریم.

ارسال نظر

آخرین اخبار