درحالی‌که امروزه اغلب آدم‌ها در فضای مجازی دوستان بیشتری از دنیای واقعی دارند، آیا آینده از آن دوستی‌های مجازی است؟

	آیا آینده از آن دوستی‌های مجازی است؟

درحالی‌که امروزه اغلب آدم‌ها در فضای مجازی دوستان بیشتری از دنیای واقعی دارند، آیا آینده از آن دوستی‌های مجازی است؟ شما در فیس‌بوک چه تعداد دوست، دارید؟ و چند نفر از آنان را در دنیای واقعی می‌شناسید؟ آیا شما رابطه‌ی دوستانه‌ی خوبی با کسانی دارید که ممکن است هرگز موفق به دیدنشان نشوید؟ و اینکه آیا شما بیشتر به دوستان واقعی خود احساس نزدیکی می‌کنید یا دوستان مجازی؟

در یک پژوهش که توسط انجمن فیبروزیز سیستیک در انگلستان انجام‌شده نشان می‌دهد دوستانی که انسان‌ها در فضای مجازی دارند به‌طور میانگین دو برابر دوستانی است که در دنیای واقعی دارند. این پژوهش بر اثرات و زیان‌هایی که اینترنت بر زندگی انسان‌ها دارد مطالعه داشته و بیان می‌کند از مضرات اینترنت؛ منزوی شدن افراد و همین‌طور تغییر یافتن مفهوم دوستی در فرهنگ‌هاست.

مطالعات نشان داده از هر ده نفر، فقط یک نفر آن‌ها بهترین دوستان مجازی خود را ملاقات می‌کنند و معتقدند که دوستی طولانی ‌مدتی را در فضای مجازی خواهند داشت. همین‌طور 23% مردم ترجیح می‌دهند، افراد جدیدی که با آن‌ها آشنا می‌شوند را به دنیای مجازی خود اضافه کنند تا اینکه از آنان درخواست شماره تلفن کنند.

 دوستی‌های مجازی

از آنجایی‌که ما اولین نسلی هستیم که شاهد انتقال دوستی از دنیای واقعی به دنیای مجازی هستیم، به نظر می‌رسد در آینده همه‌ی دوستان فرزندان ما در دنیای مجازی خواهند بود و معلوم نیست که آنان را بتوانند در دنیای واقعی بشناسند یا نه!

در مطالعات دیگری که در انگلستان انجام‌شده؛ نشان می‌دهد 50% کودکان 7 تا 12 سال هرروز از فضای مجازی استفاده می‌کنند. با افزایش روزافزون برنامه‌ها و وب‌سایت‌های جدید در شبکه‌های اجتماعی؛ سؤال این است ساختار دوستی کودکان ما در آینده به چه شکل خواهد بود؟ آیا آن‌ها قادر خواهند بود دوستان واقعی و مجازی را از هم تفکیک دهند؟ آیا نزدیک‌ترین دوستان آن‌ها در اینترنت خواهد بود و آنان قادر نخواهند بود همدیگر را در دنیای واقعی ملاقات کنند؟

آیا می­دانید فرزند شما چه تعداد دوست در شبکه‌های اجتماعی دارد؟ آیا آن‌ها را در دنیای واقعی دیده‌اید؟ آیا شما دوستی‌های آنلاین را قبول دارید یا ترجیح می‌دهید فرزند شما در دنیای واقعی دوستی پیدا کند؟

ارسال نظر

آخرین اخبار