پرنده هدایت‌پذیر از دور یا به اختصار پَهپاد، وسیله هوایی بدون سرنشین و هدایت‌پذیر از راه دور است که کنترل این پرنده یا از درون آن و یا توسط فرد هدایت کننده انجام می شود.

پهپاد مشاهده شده در آسمان تهران از چه نوعی بود؟

به گزارش گلستان24،عصر روز گذشته صدای شلیک گلوله‌های ضدهوایی در مناطق مرکزی تهران به گوش رسید. طبق اخبار منتشر شده در رسانه ها شلیک‌ها به سمت یک پهپاد در آسمان تهران و در منطقه پرواز ممنوع بود و مشخص نیست این پهپاد متعلق به کجا بوده است. (شلیک پدافند هوایی به سوی یک فروند پهپاد در تهران/ پهپاد وارد منطقه پرواز ممنوع شده بود + فیلم)

پهپاد چیست؟

پرنده هدایت‌پذیر از دور یا به اختصار پَهپاد، وسیله هوایی بدون سرنشین و هدایت‌پذیر از راه دور است. کنترل پهپاد یا بدون استفاده از انسان در درون آن صورت می‌گیرد. یا یک فرد هدایت کننده و از راه دور مسیر دلخواهی برای این پهپاد درنظر می گیرد.

پهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی، حملات انتحاری، حمله موشکی و بمباران می‌شود فعالیت می‌کنند. این هواپیماها همچنین در برنامه‌های غیرنظامی مانند عملیات امداد و نجات، خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها در جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد، کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و اغتشاشات، مرزبانی و شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی نیز استفاده می‌شوند.

در ادامه برخی از این پهپادها را معرفی می کنیم:

فانتوم ۱

ربات پرنده فانتوم ۱ را می توان اولین ربات پرنده حرفه‌ای جهت تصویربرداری هوایی معرفی کرد که توسط شرکت دجی روانه بازار شد. که البته این مدل در حال حاضر توسط شرکت دجی تولید نمی شود.

فانتوم ۱ دارای سیستم کنترل پرواز جهت پروازی نرم و پایدار است. به دلیل داشتن سیستم کنترل پرواز حرفه ای، پرواز این وسیله برای شخص پرواز دهنده کاری آسان و راحت است. فانتوم ۱ آماده پرواز همراه با یک رادیوکنترل، باتری ۲۲۰۰ میلی آمپری ۳ سل، ۸ عدد ملخ، شارژر مخصوص باتری و یک گیره ثابت جهت نصب دوربین گوپرو و دوربین‌های سایز کوچک روانه بازار شد.

برد این پرنده به یک کیلومتر می رسد.

فانتوم ۲

طراحی فانتوم طوری صورت گرفت تا افرادی که در این زمینه کاملا بی‌تجربه هستند براحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

فانتوم 2

فانتوم 1 و فانتوم 2 که ظاهری شبیه به هم دارند

مدت زمان پرواز این پرنده در تهران، ۸دقیقه به همراه مانت و دوربین است.

در توضیحات این پهپاد نوشته شده که این پرنده مناسب برای افرادی ست که میخواهند کار با کوادروتورها و همچنین تصویربرداری هوایی را شروع کنند، اما به نظر می رسد که برای یک کاربرد حرفه ای مناسب نبوده و باتوجه به محدودیت‌های موجود نمیتوان آن را توسعه داد.

برد فانتوم ۲ به یک کیلومتر می رسد.

فانتوم ۳

مدتی بعد از فروش فانتوم ۲، شرکت DJIفانتوم ۳ را تولید و منتشر کرد.

وزن کوادروتور فانتوم ۳ به همراه باتری و پروانه‌ها ۱۲۸۰ گرم است. اندازه قطر پرنده به همراه پروانه‌ها به ۵۹۰ میلی متر می رسد. حداکثر سرعت این پرنده برای صعود ۵ متر بر ثانیه و حداکثر سرعت آن برای فرود ۳ متر بر ثانیه است. همچنین حداکثر سرعت فانتوم ۳ در حالت عادی و بدون باد به ۱۶ متر بر ثانیه هم می رسد.

فانتوم 3

فانتوم 3 که ظاهر آن شبیه به فانتوم 3 پرو است

دمای عملیاتی این دستگاه بین ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است. این پرنده دارای جی‌پی‌اس‌های قوی‌ای می باشد که ثابت بودن دستگاه در حین پرواز به کمک آنها از مزیت‌های آن به شما می رود.

گفتنی است که فانتوم ۳ با ۴ کیلومتر برد انتقال تصویر، فیلمبرداری و عکسبرداری می کند.

فانتوم ۴

پس از آن شرکت سازنده این پهباد در یکم مارچ ۲۰۱۶ از فانتوم ۴ رونمایی کرد.

کوادروتور فانتوم ۴ از نظر شکل ظاهری تفاوت زیادی با مدل‌های قبلی فانتوم ، نداشته و فقط کمی مرتب تر نسبت به مدل های قبلی خود بود اما امکانات پیش رفته و دقیقی در آن طراحی شده است.

فانتوم 4

فانتوم 4

افزایش برد رادیویی آن به ۵ کیلومتر، قراردادن سنسور اولترا سونیک در جلوی آن و تعقیب هوشمندانه یک سوژه مورد نظر از قابلیت‌های جدید فانتوم ۴ است. همچنین تعریف نقاط در نقشه و پرواز بر روی آن نقاط، دور زدن به صورت دایره وار حول یک سوژه از دیگر توانایی‌های این پرنده به شمار می رود.

سرعت پیمایش افقی این پرنده، ۲۰ متر بر ثانیه، سرعت عمودی آن ۶ متر بر ثانیه می باشد.

از طرفی سیستم ثبت دقیق اطلاعات پروازی فانتوم ۴، به گونه‌ای است که تمامی اطلاعات پروازی اعم از سرعت ، مسافت ، نقاط جغرافیایی و همه را در خود ثبت و در لحظه منتقل می کند.

فانتوم ۴ پرو

پس از آن نوبت به رونمایی از فانتوم۴ پرو رسید . زمان پرواز این پرنده ۳۰ دقیقه است. محدوده کنترل آن به ۷ کیلومتر ارتقا یافت. سرعت آن به ۲۰ متر بر ثانیه رسید. و موانع ۴ جهته را نیز تشخیص می دهد.

اینسپایر ۱ و ۲

اینسپایر ۱ یکی دیگر از پهپادهای حرفه‌ای است که قابلیت تصویربرداری هوایی دارد. حداکثر ارتفاع پرواز اینسپایر ۴۵۰۰ متر و حداکثر سرعت پرواز آن ۸۰ کیلومتر در ساعت است. برد کنترل این پهپاد به ۲ کیلومتر می رسد. این در حالی است که اینسپایر۱ در برابر بادهایی با سرعت ۳۶ کیلومتر بر ساعت نیز مقاوم است.

اینسپایر۱ دارای چرخش ۳۶۰ درجه دوربین، سادگی کنترل، انتقال تصویر حدا و دوربین ۴ک دارد و جز گزینه‌های اصلی کاربران حرفه‌ای در انتخاب پرنده برای تصویربرداری هوایی بود.

پهپاد مشاهده شده در آسمان تهران از چه نوعی بود؟

اینسپایر 1

و اما بعد ازتولید اینسپایر ۲، از شتاب فوق العاده از حالت سکون تا حرکت ۸۰ کیلومتر در ساعت و در ۹ ثانیه به حداکثر سرعت خود که ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت است، رونمایی شد.

زمان پرواز اینسپایر ۲ نیز با کمک دو باتری افزایش یافته و به ۲۷ دقیقه رسیده است همچنین این پرنده با کمک تکنولوژی سلف‌هیتینگ می تواند در دماهای پایین هم به راحتی پرواز کند.

اینسپایر 2

اینسپایر 2

منبع:فردا

ارسال نظر

آخرین اخبار