در حالی که نسل ما فقط آینه ­ی اتاق خوابش و حیاط مدرسه را برای رقابت کردن داشت؛ کودکان، امروزه در کالبد خودشان اما درون رسانه ­های جمعی بزرگ می­شوند و پرورش می­یابند و این ممکن است حتی بیش از قبل موجب سردرگمی شود

آیا رسانه های جمعی اعتماد به نفس کودکان را از بین می برند؟

آیا فیسبوک باعث می­شود کودکان احساس بدی نسبت به خود داشته باشند؟

 

در حالی که نسل ما فقط آینه ­ی اتاق خوابش و حیاط مدرسه را برای رقابت کردن داشت؛ کودکان، امروزه در کالبد خودشان اما درون رسانه ­های جمعی بزرگ می­شوند و پرورش می­یابند و این ممکن است حتی بیش از قبل موجب سردرگمی شود.

در پژوهشی که به ریاست "مودرا موکاش" دانشجوی دکترای بازاریابی در موسسه ­ی امپرسا در مادرید انجام شده، نموداری ترسیم شده و در آن روش­های اثرگذاری مثبت و منفی فیسبوک را بر اعتماد به نفس توضیح داده است.

وی در تحقیقش که در انجمن پرسونالیتی و جامعه­ی روان­شناسان در سن دیگو ارائه داد؛ فیس­بوک را به دو بخش؛ بخشی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشیم و بخشی که باعث می­شود احساس خوبی نداشته باشیم تقسیم کرد.

او در این پژوهش بی نظیر آشکار کرد که بسیاری از مردم وقتی کسی که او را دوست دارند برایشان درخواست دوستی می­فرستند، احساس فوق العاده­ای به آن­ها دست می­دهد. این اتفاق می­تواند اعتماد به نفس آن­ها را ارتقا دهد و حس تعلق داشتن آن­ها افزایش یابد.

همینطور این احساس می­تواند به سرعت از بین برود، زمانی که استاتوس­های به روز شده­ی دوستان خود را مطالعه می­کنند، به خصوص زمانی که تعداد زیادی از این دوستان را داشته باشند.

اعتماد به نفس کودکان

تحقیقات نشان داده است کسانی که تعداد دوستان فیس­بوکی آن­ها زیاد است اعتماد به نفس آن­ها بیشتر در معرض تزلزل است، ظاهرا به دلیل تظاهر دوستان به خود ارتقایی، به اشتراک گذاشتن موفقیت­ها و برجسته نشان دادن خود می­کنند. در حالی که افرادی که تعداد دوستان فیس بوکی آن­ها کم است کمتر در معرض خودنمایی دیگران قرار می­گیرند.

بنابراین ما چطور می­توانیم به نوجوان های خود بیاموزیم که در شبکه­های اجتماعی فعالیت کنند بدون اینکه اعتماد به نفس آن­ها کاهش نیابد؟

موکاش یک کتاب استراتژی فیس بوکی را ارائه می­دهد که در آن اذعان دارد: این را ملکه­ی ذهن خود کنید که افراد در فضای فیس بوک علاقه به " لاف زدن" دارند. و به خاطر داشته باشید که همه چیز آنقدر که در فیس بوک عالی به نظر می­رسد نیست.

موکاش اضافه می­کند: در پایان روز شما دوستان فراوانی دارید؛ خوب این مشکل نیست، فقط این را به خاطر داشته باشید زمانی که احساس بدی در مورد زندگیتان به شما دست داد به خاطر داشته باشید که شما تعداد فراوانی دوست در ادلیستتان دارید که آن­ها باعث می­شوند مطالب در نظر شما بیشتر خودنمایانه به نظر برسد. پس این مشکل شما نیست. مشکل آن­هاست.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار