رویترز در گزارشی از تلاش کابینه "دونالد ترامپ" برای قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی خبر داد.

تلاش دولت ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی
 تعدادی از نهادهای دولتی آمریکا در حال بررسی این طرح هستند و با توجه به گستردگی دامنه فعالیت‌های سپاه پاسداران در ایران، مورد تحریم قرار گرفتن این نیروی دفاعی می‌تواند حجم قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی و نظامی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
 
به گزارش گلستان24، رویترز اعلام کرد هنوز به جزئیات این طرح دست نیافته است؛ اما احتمالا به شکل یک فرمان اجرایی در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار می‌گیرد تا حکم تروریستی بودن سپاه پاسداران ایران را صادر کند. هنوز مشخص نیست آیا ترامپ این فرمان را امضا خواهد کرد یا خیر.
 
سپاه پاسداران
 
رویترز در ادامه این گزارش آورده است: کاخ سفید هنوز حاضر به اظهار نظر درمورد طرح جدید نشده و ایران بارها ارتباط با گروه‌های تروریستی را نفی کرده است.
 
گفته می‌شود نهادهای دولتی آمریکا چندین پیش‌نویس دیگر برای تبدیل شدن به احکام اجرایی ارائه داده‌اند؛ اما رسیدگی به آنها فعلا از سوی کابینه ترامپ به حال تعلیق درآمده است.
 
رویترز هفته گذشته گزارش داده بود مقامات واشنگتن در حال بحث و تبادل نظر بر سر این موضوع هستند که اخوان المسلمین مصر را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند؛ اما رسیدگی به این موضوع فعلا متوقف شده است.
 
به نوشته رویترز، اگر دولت آمریکا نام سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی جهان قرار دهد، این موضوع آثار منفی فراوانی در پی خواهد داشت. موضوع مبارزه با تروریست‌ها در عراق و سوریه با چالش جدی مواجه می‌شود زیرا در هر دو کشور نیروهای ارتش از سوی مستشاران ایرانی تحت تعالیم نظامی قرار می‌گیرند. 
 
برخی از مشاوران تندروی ترامپ به وی پیشنهاد تشدید تحریم‌های ایران را ارائه می‌دهند. آمریکا هفته گذشته ایران را به دلیل انجام آزمایش موشکی مورد تحریم‌های جدیدی قرار داد. مقامات کاخ سفید اعلام کردند این گام نخست در مجازات‌های ایران است. متحدان عرب آمریکا در حوزه خلیج فارس نیز از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران استقبال می‌کنند؛ اما تحلیلگران سیاسی معتقدند ادامه این کار موجب پیچیده‌تر شدن چالش‌ها در منطقه شده و ضعف سیاسی ترامپ را نشان می‌دهد. آخرین فرمان ترامپ درمورد ممنوعیت ورود شهروندان 7 کشور اسلامی به آمریکا از سوی دادگاه فدرال واشنگتن لغو شد و ضربه سنگینی بر قدرت اجرایی رئیس جمهور وارد کرد. 
 
کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی معتقدند قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی نیز به همین سرنوشت دچار می‌شود بطوریکه زیان‌های آن برای آمریکا بیشتر از منافع آن خواهد بود.


منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

آخرین اخبار