چطور فرزند من می‌تواند در مورد اندام و جسم خود اعتمادبه‌نفس داشته باشد اگر من مدام مشغول رژیم گرفتن باشم و یا یکسره خود را به دلیل چربی‌های اضافی بدنم سرزنش کنم؟

کودکان و تصورات آن‌ها از بدن خود

با دوستی نشسته بودیم و درحالی‌که قهوه می‌خوردیم صحبت می‌کردیم، فرزندان ما آن‌طرف‌تر مشغول بازی بودند. موضوع صحبت ما در مورد این بود که از چه قسمت‌هایی از بدن خود بیزاریم و باید رژیم بگیریم و چربی‌های وحشتناک بدن خود را از بین ببریم. در همین حین دخترم به سمت ما آمد و پرسید که چه چیزی وحشتناک است. من بسیار احساس شرمندگی کردم. این موضوع بسیار مهمی است.

چطور فرزند من می‌تواند در مورد اندام و جسم خود اعتمادبه‌نفس داشته باشد اگر من مدام مشغول رژیم گرفتن باشم و یا یکسره خود را به دلیل چربی‌های اضافی بدنم سرزنش کنم؟

طبق نظر کارشناسان، اساس تصور دختران از بدن و اندام خود کاملاً به مادرانشان بستگی دارد بنابراین وظیفه‌ی ما است که تصوری صحیح و سالم از خود و جسم خود به فرزندانمان آموزش دهیم.

کودکان و تصورات

کودکان ما تصورات بسیار دست‌نیافتنی از اندام‌های ایده آل را دارند. به خاطر مجله‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و عروسک‌هایی با پاهایی چنان ظریف و نازک که می‌توان به‌جای خلال‌دندان از آن‌ها استفاده کرد. به همین جهت در این دنیای ظریف و باریک، والدین چگونه می‌توانند تصورات درست را به فرزندان خود آموزش دهند؟

  • هرگز جمله‌ای در مورد اینکه غذا می‌تواند شمارا چاق کند نگویید. ما باید در مورد غذاهای سالم با آن‌ها حرف بزنیم و اینکه وسیله‌ی سوخت‌وساز بدن هستند و اینکه بعضی دیگر غذاهای چندان سالمی نیستند.
  • از اظهارنظر منفی در مورد وزن، اندازه و اندام بدن دیگران اجتناب کنید.
  • با فرزندان خود در مورد بلوغ و تغییرات آن حرف بزنید. تغییرات جسمی امری اجتناب‌ناپذیر، عادی و گاهی اوقات هیجان‌انگیز است. گاهی اوقات هم یغور و ناهنجار است که بازهم طبیعی است و با گذشت زمان بهتر خواهد شد.
  • در مورد هر موفقیتی از آنان قدردانی کنید و جشن بگیرید، بدون توجه به اینکه ظاهر و اندام آن‌ها چگونه است. این شخصیت و موجودیت آن‌ها است که حائز اهمیت می‌باشد.
  • سالم و سلامت باشید. با یکدیگر ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید. تا آنجایی که می‌توانید وعده‌های غذایی را در کنار خانواده بخورید.

ما می‌خواهیم فرزندان سالم و با اعتمادبه‌نفس داشته باشیم، کسانی که بیشتر از آنکه بر روی اندام خود حساسیت داشته باشند، بر افکار و شخصیت خود اهمیت قائل باشند و دیگران را نیز برحسب ظاهر آن‌ها قضاوت نکنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار