اگر چه این روزها کشور نظاره‎گر سرانجام غم‎انگیز خشک‌سالی و طوفان ریزگردها در منطقه گرم و مرطوب جنوب است، اما شاید، خبر بد آن باشد که گلستان نیز در آستانه تجربه چنین شرایط هولناکی است.

زنگ خطر جدی ریزگردها در گلستان

به گزارش گلستان 24، گلستان با دارا بودن شرایط اقلیمی خشک و نیمه‎‌خشک و بیابان‎های وسیع در منطقه ترکمن‎نشین و همسایگی با کشوری که سه چهارم آن را بیابان بزرگی همچون «قره‎قوم» اشغال کرده، مستعد اتفاقی است که اکنون در اهواز رخ‎نمایی می‎کند. تغییر اقلیم و تجربه خشک‌سالی طی سال‎های اخیر و فاجعه کاهش بارش در این منطقه ترکمن‎نشین، نسبت به سال‎های گذشته، شرایط مساعدی را برای ایجاد اقلیمی خشک توام با بارش شن‎های بیابانی مهیا ساخته است.

*پدیده نوظهور ریزگردها در گلستان نیازمند توجه به حوزه پیشگیری است

این موضوع جدی است، تا بدان‎جا که مدیرکل مدیریت بحران استان آن را پدیده طبیعی جدید گلستان ارزیابی می‎کند و معتقد است اگر به این موضوع به ویژه در حوزه پیشگیری توجه نشود، طبیعت روی نامهربان دیگرش را به گلستانی‎ها به‎ ویژه در شهرستان گمیشان نشان خواهد داد. صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: این شرایط ناگوار، محصول تبعات تغییرات اقلیمی و کاهش بارش سالانه در استان است که اندک‎اندک به اشکال گوناگون رخ‎نمایی می‎کند. وی خاطرنشان کرد: کنترل شرایط فعلی، نیازمند برنامه‎ریزی در حوزه پیشگیری است و می‎توان با تدابیری سریع اما نتایجی درازمدت همچون ایجاد پوشش گیاهی، تا حدودی این وضعیت را کنترل کرد.

*ایجاد پوشش گیاهی و کمربند سبز راهکاری مناسب برای کنترل ریزگردها

مقدم با اشاره به مناطق در خطر ریزگردها در گلستان افزود: بیشتر مناطق بیابانی استان در بخش ترکمن‎نشین قرار دارد که می‎توان از جمله این مناطق به حوزه شهرستان گمیشان و دیگر شهرستان‎های هم‎مرز با ترکمنستان اشاره کرد.  وی یادآور شد: به نظر می‎رسد، تبعات ریزگردهای احتمالی، علاوه بر محیط زیست، ساختار کشاورزی و معیشت این مناطق محروم را تحت تاثیر قرار داده و آن را دستخوش دگرگونی سازد. دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان متذکر شد: عوامل طبیعی و انسانی متعددی همچون کاهش بارندگی و رطوبت نسبی هوا، کمبود پوشش گیاهی و استفاده نادرست از منابع آبی در ایجاد خشک‎سالی و ایجاد ریزگردها موثر هستند. مقدم با تاکید بر نقش منابع طبیعی را به عنوان یک دستگاه محوری در این فرآیند برشمرد و تصریح کرد: ایجاد دامنه و کمربند سبز در این مناطق از جمله برنامه‎هایی است که می‎تواند توسط این دستگاه عملیاتی مورد توجه قرار گیرد.

*بررسی موضوع ریزگردها در کارگروه تخصصی مخاطرات زیست‌محیطی

مقدم یادآور شد: در کارگروه تخصصی مخاطرات زیست‌محیطی مدیریت بحران استان نیز باید به این موضوع پرداخته شود تا بتوان با ارائه برنامه و راهکارهای بلندمدت و کوتاه‎مدت، انجام مطالعات در خصوص پوشش گیاهی،‌ انجام مطالعات در خصوص باروری ابرها و‌ انتقال آب و شناسایی عوامل تشدید کننده، مسیرهای موجود برای پیشگیری از این فاجعه زیست‎محیطی در استان مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. همچنین فرماندار شهرستان گمیشان با اشاره به تهدید جدی ریزگردها در این شهرستان ترکمن‎نشین گفت: اگر در وضعیت فعلی برای پیشگیری از این پدیده ناهنجار زیست‎محیطی تدبیری نشود در آینده نزدیک، مشکلی همچون اهواز در این شهرستان و شهرستان‌های مجاور تجربه خواهیم کرد. امانگلدی ضمیر در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اذعان کرد: در شرایط کنونی نیز با توجه به نوع شغل مردم این منطقه که اکثرا دامدار و کشاورز هستند، در تامین آب شرب برای مردم و تامین آب برای دام با مشکل مواجه هستیم. وی با بیان اینکه با توجه به کاهش میزان بارندگی و افزایش دما، شرایط اقلیمی کشور تغییر کرده است، افزود: عوامل طبیعی، انسان‌ساز و ترکیبی عوامل تشکیل دهنده مخاطرات طبیعی به ویژه در زمینه خشک‌سالی هستند.

*بیابان قره‎قوم در ترکمنستان منشا ریزگردهای احتمالی در گلستان

ضمیر تصریح کرد: به سبب شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه گمیشان این قابلیت بالقوه را دارد که در صورت فقدان برنامه‎ریزی مناسب در معرض خطر ریزگردهایی قرار گیرد که از صحرای «قره‌قوم» ترکمنستان به این منطقه سرایت کند. وی تصریح کرد: از تاثیرات این ریزگردها می‎توان به خشک شدن تالاب‎ منطقه، نابودی صنعت کشاورزی و آلودگی زیست‌محیطی شهرستان اشاره کرد.  به نظر می‎رسد، گلستان که تقریبا بیشترین حوادث طبیعی را در کشور یدک می‎کشد، با پدیده ویران‌گر ریزگردها نیز باید دست و پنجه نرم کند و بهتر است مسئولان استان با جدی گرفتن موضوع، قبل از فراگیر شدن این وضعیت، چاره‎ای مناسب برای پیشگیری با آن تمهید کنند. /فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار