ممنوعیت استفاده از سمبل‌ها و پوشش‌های مذهبی را در سواحلی عمومی حومه‌ی پاریس

لغو ممنوعیت حجاب فرانسه در ساحل

یک دادگاه در فرانسه، ممنوعیت استفاده از سمبل‌ها و پوشش‌های مذهبی را در سواحلی عمومی حومه‌ی پاریس؛ درصورتی‌که قوانین اساسی جمهوری این کشور مورد تعدی قرار نگیرد و همین‌طور تبعیض مذاهب محسوب نشود را لغو کرد.

دادگاه اداری ورسای در روز شنبه حکم کرد که شهردار نمی‌تواند افرادی که به ساحل می‌روند را بر طبق آخرین حکم، از استفاده از پوشش‌های مذهبی منع کند. این پرونده توسط انجمن ضد اسلام‌ستیزی فرانسه تشکیل‌شده بود، آن‌ها به دلیل منع شدن دو زن مسلمان به ساحل ویسوس در 30 کیلومتری جنوب پاریس به دلیل استفاده از پوشش اسلامی؛ به دادگاه شکایت کرده بودند.

حجاب فرانسه

در راستای تصویب این قانون، شهردار ویسوس، ریچارد ترینکوییر، از حزب راست میانه، که بانوان مسلمان را از ورود به ساحل منع کرده بود، از روز شنبه مجبور به اعمال این قانون شد. وی قبلاً اعلام کرده بود که از نظام سکولاری فرانسه حمایت می‌کند. وی ادعا کرد که رفتار او مبنی بر احکامی علیه نمادها و پوشش‌های مذهبی به دلیل افزایش نمادهای مذهبی در اماکن عمومی که باعث ممانعت از همزیستی با فرقه‌های مختلف می‌شد؛ بوده است.

 گوئزگوئز وکیل پرونده اذعان می‌دارد که شهردار با بهانه‌ی سکولاریسم درصدد ریشه‌کن کردن همه‌ی مصادیق مذهبی است. قانون به این صورت اجرایی نیست، درگذشته زنان محجبه به ساحل ویسوس می‌رفتند بدون کمترین مشکلی، من نمی‌دانم جامعه چگونه با حذف قشری از شهروندان به توسعه برسد!

حساسیت فرانسه در پوشش‌های مذهبی اسلامی از تلاش این کشور برای ایجاد یک نظام سکولاریسم ریشه می‌گیرد. قابل‌ذکر است که فرانسه برای اولین در سال 2004 قانون ممنوعیت حجاب را در این کشور به تصویب رسانید.

ارسال نظر

آخرین اخبار