شهروندان اتحادیه‌ی اروپا، از کشورهای رومانی، بلغارستان و مجارستان، بیشترین قربانیان قاچاق انسان در اروپا هستند.

.قاچاق انسان: راز کثیف اتحادیه‌ی اروپا

شهروندان اتحادیه‌ی اروپا، از کشورهای رومانی، بلغارستان و مجارستان، بیشترین قربانیان قاچاق انسان در اروپا هستند.

امروزه دیگر بسیاری از اروپایی‌ها به این واقعیت اشراف دارند و این صنعت مخفی جهانی را «برده‌داری عصر مدرن» می‌نامند؛ اما شاید بسیاری از آن‌ها ندانند که بسیاری از این قربانیان شهروندان خود اتحادیه‌ی اروپا هستند. ماریا واسیلیادو، مدیر هماهنگی ضد قاچاق اتحادیه اروپا می‌گوید: اغلب ما گمان می‌کنیم که قربانیان قاچاق انسان از مکان‌ها و شهرهای دور هستند، اما اغلب آنان شهروندان اروپایی هستند. آن‌ها توسط مجرمین فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند و مشتریان آن‌ها نیز از اروپا هستند.

بر اساس آماری که بین سال‌های 2009 تا 2013 به‌دست‌آمده است، 61% قربانیان از کشورهای اروپایی هستند و از این تعداد؛ 40% از رومانی، 18% از مجارستان و 11% نیز از بلغارستان هستند.

- زنان درخطر بیشتری هستند

طبق آمار بیشترین قربانیان این جرم، زنان و دختران هستند و غالباً هم به دلیل بهره‌برداری‌های جنسی خریدوفروش می‌شوند. در حقیقت، طبق مطالعاتی که بین سال‌های 2008 تا 2010 انجام شد، 62% از کسانی که ربوده‌شده بودند به همین منظور بوده است. به‌علاوه آژانس‌های دولتی اجرای قوانین و همین‌طور سازمان‌های غیردولتی نقش بسیار مهمی در شناسایی و حفاظت و حمایت از افراد درخطر قرارگرفته ایفا می‌کنند. در آلمان حدود 37 سازمان وجود دارد که در فضای مجازی و برای هماهنگی بین سازمان‌ها علیه قاچاق زنان به‌ویژه مهاجرین فعالیت می‌کنند و با عنوان KOK شناخته می‌شوند.

.قاچاق انسان

مدیر اجرایی KOK، نیل تنیس، می‌گوید: این‌یک گروه غیردولتی است که غالباً قربانیان را برای ویزیت دکتر، وکیل و یا مسئولین همراهی می‌کنند، به‌ویژه زمانی که این افراد بخواهند به سرزمین مادری خود برگردد به آنان کمک می‌شود. وی اضافه می‌کند: آمار رسمی، شرایط را بازگو می‌کند، بسیاری از قربانیان، خانم و از کشورهای اروپایی هستند. قربانیان دیگری از کشورهای دیگر نیز وجود دارد به‌ویژه از نیجریه؛ اما غالباً اهل بلغارستان، رومانی، مجارستان و لهستان هستند. همین‌طور شهروندانی از آلمان وجود دارند که به اینجا آورده شده و در داخل کشور فروخته می‌شوند.

واسیلیادو، مدیر هماهنگی ضد قاچاق می‌گوید: بدون توجه به اینکه اتحادیه چه مقدار قانون علیه فاحشه‌ها و مشتریان وضع می‌کند، قاچاق انسان و همین‌طور فاحشگی در همه‌ی 28 ایالت اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد، کمیسیون اروپایی رابطه‌ای مستقیم با قاچاق انسان و فاحشگی می‌بیند.

کارگری دومین دلیل رایج ربودن انسان‌ها است. دلیل بعدی، تجارت اعضای بدن است، به فرزندی گرفتن‌های غیرقانونی و ازدواج‌های اجباری نیز از علت‌های دیگر است. علیرغم اینکه طبق آمار رسمی ربودن انسان‌ها در حال افزایش است اما اتحادیه‌ی اروپا عقیده دارد، صدها هزار از موارد هرگز گزارش نمی‌شوند.

واسیلیادو اذعان می‌دارد که کارهای بسیاری برای جلوگیری از این امر باید انجام گیرد؛ شناسایی مجرمین و تحت پیگرد قرار دادن آن‌ها و همچنین حمایت و حفاظت از قربانیان از اصلی‌ترین اولویت‌ها می‌باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار