ما همه به‌خوبی آگاه هستیم که جامعه چه انتظاراتی از پسران و دختران به‌صورت جداگانه دارد. بسیاری از ویژگی‌های جنسیتی وجود دارند که تصور می‌کنیم ذاتی هستند

اعمال نقش‌های جنسیتی برای فرزندان آسیب زا می‌باشد

ما همه به‌خوبی آگاه هستیم که جامعه چه انتظاراتی از پسران و دختران به‌صورت جداگانه دارد. بسیاری از ویژگی‌های جنسیتی وجود دارند که تصور می‌کنیم ذاتی هستند اما در اصل خصلت‌هایی هستند که توسط والدین و همسالان در وجود کودکان نهادینه می‌شود. بر طبق بررسی‌ها، نهادینه کردن برخی از خصلت‌ها در فرزندانمان، ممکن است به ضرر جسمی و روحی آن‌ها ختم شود.

برای تحقیقات بیشتر؛ دکتر ماریا دومار، به مدت سه ماه با دانش آموزان مدرسه‌ای در لیسبون زندگی کرد. او نقش‌های جنسیتی مشکل‌آفرین را در 8 گروه تقسیم می‌نماید:

- سرکوب کردن احساسات

پسران نیز مانند هر انسان دیگری احساسات دارند؛ اما از آنجا که به پسران آموزش داده می‌شود که احساساتی نباشند، آن‌ها به‌صورت ناآگاهانه عواطف و احساسات خود را سرکوب می‌کنند تا طبیعی به نظر برسند. بنابراین آن‌ها دیواری بین خود و دیگران می‌سازند که در آینده به ضرر آن‌ها برای برقراری تعامل و رابطه با همسر و دیگران تمام می‌شود.

نقش‌های جنسیتی

- اجتناب از ورزش

حتی دخترانی که عاشق ورزش کردن هستند و در لیگ‌ها و فعالیت‌ها شرکت می‌کنند، قدرت بدنی و جسمی خود را در برابر رقیبان پسر؛ ناچیز می‌شمارند. زیرا از دختران این‌گونه انتظار می‌رود که ظریف باشند و به‌قدر پسران قوی نباشند، از اینکه قدرت جسمی خود را در معرض نمایش بگذارند هراس دارند. این خویشتن‌داری عَمدی آن‌ها بیشتر این تصور را به وجود می‌آورد که دختران نمی‌توانند با پسران رقابت کنند.

- رژیم‌های غذایی

متأسفانه، شعار رفتار متعادل برای دختران بسیار فراتر رفته و بر فعالیت‌های فیزیکی آن‌ها نیز تأثیر گذاشته است. دخترانی که تصور می‌کنند باید دختر باشند و دخترانه رفتار کنند حتی عادات غذایی خود را تغییر داده‌اند و بسیاری از دختران برای داشتن وزن ایده آل، خود را از وعده‌های غذایی محروم کرده‌اند تا موردپسند پسرها واقع شوند. این محرومیت‌ها به‌سادگی باعث بیماری اختلالات در خوردن می‌شود و یا تبدیل به یک عادت غذایی ناسالم می‌گردد.

- نوشیدن الکل

پسران نوجوانی که به خصلت‌های مردانه و مردسالارانه پایبند هستند، بیشتر از دیگران الکل مصرف می‌کنند. بخشی از دلیل آن شاید این باشند که دوست دارند به همسالان خود نشان دهند که آن‌ها نیز می‌توانند به‌اندازه‌ی دوستان خود الکل مصرف کنند و مشکلی هم پیش نیاید و بخش دیگر به این دلیل است که با این کار می‌خواهند بگویند که مرد بودن استرس‌ها و فشارهای زیادی دارد که آن‌ها را وادار به نوشیدن الکل و کاهش استرس می‌کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار