آقای رجایی گویا از قیمتها خبر ندارید!

آیا هر سال باید شاهد یک بحران کمبود یکی از اقلام مورد نیاز باشیم و قیمت آن در بازار آزاد چند برابر شود ؟ واقعا مقصر این کاستیها آمریکاست یا بی عرضگی و بی برنامگی و عدم برخورد قاطع با عده ای سودجو؟

مردود شدن سازمان جهاد کشاورزی گلستان در توزیع میوه شب عید

به گزارش گلستان 24؛ پس از آغاز سال جدید استان گلستان دچار بحران نارنجی شد و میوه مورد نیاز پرتقال در اکثر نقاط شهر کمیاب گردید .

در این بین گفته می شود تعزیرات حکومتی استان فردی را به اتهام احتکار 60 تن پرتقال در استان دستگیر و محاکمه کرد اما چیزی که مشخص است امسال سر سفره ها با کمبود و یا نبود پرتقال مواجه بودیم.

در حالیکه انتظار می رفت با این طور افراد احتکار کننده مایحتاج مردم برخورد قاطع همانند یک زورگیر ، دزد  ویا متجاوز به عنف بشود اما مسئولین نظارتی استان خیلی راحت از کنار این موضوع گذشتند و حتی نامی از فرد مورد نظر برده نشد تا حداقل شماتت مردمی باعث کاهش آلام مردم و تنبیه فرد مورد نظر شود .

بالاخره احتکار کننده مورد نظر با آبروی مردم بازی کرد و بودند افراد محترمی که نتوانستند سفرهای خود را نارنجی کنند و گاها هنگام آمدن مهمان سر به میان پاهای خود داشتند و انتظار همگانی این بود که مجازات سنگینی با احتکار کنندگان در حد بردن آبرو و سنگسار در ملا عام صورت بگیردتا دیگر شاهد چنین رویدادهایی نباشیم .

سوال مطرح  این روزهای مردم استان گلستان اینست که آیا هر سال باید شاهد یک بحران باشیم و هر ساله یکی از اقلام مورد نیاز مردم باید کمیاب شود و قیمت آن در بازار آزاد چند بربار شود ؟ واقعا مقصر این کاستیها آمریکاست یا بی عرضگی و بی برنامگی و عدم برخورد قاطع با عده ای سودجو؟

کیست نداند که امروز پرتقال در میادین گرگان و سایر شهرها 6500 به بالا عرضه می شود پس چرا هیچ تحرکی برای چابکی بازار صورت نمی گیرد .

در بررسی علل کمیاب شدن دُر نارنجی در عید 94 گفته شده که در سالیان قبل این کار یعنی توزیع میوه توسط ستاد تنظیم بازار مستقیما زیر نظر سازمان صنعت و معدن و تجارت استان انجام می شد و سال گذشته نه تنها میوه به میزان مورد نیاز فروخته شد بلکه مازاد آن نیز هر روز عرضه شد .

اما امسال این کار یعنی توزیع میوه به سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان و به تبع این سازمان نیز آن را به اداره کل تعاون روستایی واگذار کرد که با بدترین شکل ممکن کار توزیع انجام شد بطوریکه شاهدیم به برخی شهرستانها میوه دولتی اصلا نرسید و در برخی شهرها هم نورچشمی ها از راه رسیده پرتقال ها را بردند .

در همین حال محمدتقی رجائی مدیر کل تعاون روستایی استان گلستان امروز گفت: از ابتدای شروع طرح توزیع میوه در استان تاکنون بالغ بر ۶۶۰ تن سیب درختی و پرتقال از طریق بیش از ۱۰۰ غرفه شهری و روستایی بین مردم عزیز استان توزیع شده است.

رجایی در ادامه افزود: توزیع میوه در تمامی شهرستان ها و تعدادی از شهر ها و روستاها با هماهنگی فرمانداران و اعضای کمیته راهبری انجام شده و قیمت میوه ها بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم بازار استان به ریاست استاندار و پائین تر از نرخ سایر استانها تعیین و عرضه شده است.

دبیر کمیته راهبری تامین و توزیع میوه استان در خصوص قیمت میوه ها گفت: پرتقال تامسون ۲۹ هزار ریال، پرتقال والنسیا ۳۲ هزار ریال و سیب درختی تا ۲۹ اسفند ۲۳هزار ریال و از تاریخ ۵ فروردین سالجاری با قیمت ۲ هزار ریال عرضه می شود.

بنظر می رسد اقای رجایی در خیابانها و میادین میوه شهر گرگان دور نمی زند و قیمت های سرسام آور پرتقال را نمی داند وگرنه چنین قیمتهایی که در بالا گفته را ذکر نمی کرد . یا این پرتقال هایی که ایشان ذکر می کند را ما نمی بینیم یا همانهایی را می گوید که هر کدام یک کیلو وزن و 600 گرم نیز پوستشان می شود.

به هر حال امیدواریم با آغاز دور دوم توزیع میوه در بازارهای استان گلستان مردم بتوانند میوه مورد نیاز خود را البته با قیمتی که آقای رجایی گفتند یعنی 2900 تومان نه 6500 تومان بخرند و شاهد اینگونه رفتارهای نادرست در تامین مایحتاج مردم نباشیم و خوب است این میوه به شهرستانهایی چون مراوه تپه که در دور اول هم نرفته برود تا مردم عادی هم طعم خوش خدمت را بچشند.

 عماد    محمد رضا پور/گلستان ما

ارسال نظر

 • ناشناس
  0

  28 اسفندماه یک جعبه پرتغال گرفتیم که متأسفانه 3 فروردین نیمی از یک جعبه کپک زد و ریختیم سطل آشغال !!
  اینه طرح تنظیم بازار؟؟؟؟؟
  میوه های سردخانه ایی که دیگر قابل نگهداری نیست رو وارد بازار کرده به اسم تنظیم بازار . متأسفم واسه این مدیریت ها !
  صنعت معدن و تجارت باید جوابگو باشد .

 • ناشناس
  0

  بیخود جوسازی نکنید !
  جهاد کشاورزی بی تقصیر است برید سراغ صنعت ، معدن و تجارت استان قوانلو !
  نکنه زورتون به ایشان نمی رسه اونوقت گیر دادین به آقای مهندس مهاجر .

 • ناشناس
  0

  طرح تنظیم بازار = عرضه میوه ها و اجناس بنجل و تاریخ مصرف گذشته در بازار !
  مرغ تنظیم بازار با یک روز تاریخ مصرف !!!!!!
  یعنی چی ؟
  خودتان قضاوت کنید .

آخرین اخبار