فرهنگ قلیان کشیدن در نبود آموزش های صحیح به جامعه نفوذ کرده و موجب ایجاد آسیب های زیادی شده است.

رواج قلیان کشیدن در خانواده ها / خطری بزرگ جامعه را تهدید می کند

به گزارش گلستان24؛نمی توان منکر این شد که قلیان سراها و قهوه خانه ها در گذشته، ارتباطی با خانواده های ایرانی نداشته است؛ چرا که در گذشته تاریخ ایران، قهوه خانه ها به عنوان محلی برای گپ و گفت بزرگان و افراد سرشناس هر منطقه بوده و در بیشتر مناطق کشور استفاده از قلیان و رفتن به قهوه خانه ها جزئی از فرهنگ مردم بوده است.

اما نکته ای که در این رابطه حائز اهمیت است، این است که در گذشته افرادی که سنشان پایین بوده، اجازه ورود به قهوه‌خانه‌ها را نداشتند و اگر کسی به قهوه خانه ها برای مصرف قلیان مراجعه می‌کرد، مورد خشم خانواده قرار می گرفت.

اما در حال حاضر با گذشت زمان و ایجاد تغییراتی در فرهنگ و رسوم مردم به عینه می بینیم که سنت شکنی های زیادی در جامعه اتفاق می افتد؛ به طور مثال قهوه خانه ها و یا کافه ها دیگر جای بزرگان نیست و این مکان ها پر شده است از جوانان و حتی نوجوانان که برای مصرف قلیان هایی با طعم های گوناگون، وقت و مال خود را هزینه می‌کنند.

متاسفانه عدم وجود فضا و امکانات مناسب برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و همچنین برنامه‌ریزی ناصحیح خانواده‌ها در خصوص تربیت فرزندان، جوانان به جهت تفریح و سپری کردن اوقات فراغت خود به سراغ قلیان می روند که این مسئله آسیب های جدی را برای جامعه داشته است.

همچنین نبود قوانین و آموزش مناسب باعث شده است که قلیان کشیدن برای بانوان و خانواده ها امری بسیار عادی تلقی شود، این موضوع هم سلامت خانواده را دچار آسیب می کند و هم در دراز مدت باعث ایجاد چالش های فرهنگی در جامعه می‌شود.

کم کاری ارگان های فرهنگی در خصوص تبلیغات مناسب جهت نشان دادن مضرات قلیان باعث شده است تا قلیان کشیدن نوعی ژست بچه پولداری تلقی شود؛ ما می‌بینیم که در شبکه های مجازی اکثریت جوانان در صفحات خود فیلم‌هایی را از حضور خود در کافه ها در هنگام قلیان کشیدن منتشر می‌کنند.

کافه داری نیز به علت استقبال زیاد نوجوانان و جوانان سود مناسبی دارد و به همین علت قهوه خانه ها و کافه ها به سرعت در حال زیاد شدن هستند، تا جایی که در هر محله می شود چند قهوه خانه را یافت که محل تجمع جوانان شده است.

اما مقصر این مسئله کیست؟ طبق تحقیقات میدانی که در سطح شهر گرگان انجام شد، برخی از جوانان انگیزه خود از قلیان کشی و حضور در مجلس را اینگونه بیان کردند که تفریحات مناسبی که هم دسترسی و قیمت آن مانند قلیان باشد، پیدا نمی شود.

این جوان گرگانی اظهار کرد: جوانان و نوجوانان علاقه آنچنانی نیز به قلیان کشیدن ندارند و با مضرات آن نیز آشنا هستند، ولی در حال حاضر کاری به جز قلیان کشیدن ندارند؛ چراکه همه آنها بیکار هستند و متناسب با سنین آنها امکانات مناسبی در شهر وجود ندارد.

وی ادامه داد: در همین سطح شهر گرگان بگردید، اگر سالن و یا زمین فوتبالی یافتید که سانس خالی داشته باشد، ما لب به قلیان نمیزنیم

واقعا باید سوال کرد که مسئولین برای این آفت که از ریشه، ضربه مهلکی به سلامت و فرهنگ کشور وارد می کند، چه کار کرده اند؟ تاکنون وقتی نرسیده است که حرکتی عملی و جدی برای جلوگیری از پیشرفت قلیان کشی در سطح جامعه انجام دهند؟!

انتهای پیام/پ

 

ارسال نظر

 • وحید حاج سعیدی
  0

  به نام خداوند
  وزیر تعاون در علی آباد کتول؛ خبرنگاران در خانه! ‏
  چرا خبرنگاران علی آباد کتول در مراسم افتتاح کارخانه خمیر کاغذ در این شهرستان با حضور وزیر ‏تعاون حضور نداشتند؟!‏
  ظاهراً تئوری ضرورت آموختن علم غیب و تسلط به علوم لدنی توسط خبرنگاران علی آبادی برای ‏آگاهی از رخدادهای شهرستان باید جدی گرفته شود !‏
  به قلم وحید حاج سعیدی ‏
  خبرنگاران چشمان بینا ، بازوان پرتوان و حافظ ارزش های ماندگار جامعه هستند. نقش خبرنگاران ‏در عرصه اطلاع رسانی بی بدیل است. جایگاه خبرنگاران اعلی است و ... ‏
  جملاتی از این دست معمولاً در ابتدای نشست های خبری به ویژه در روز خبرنگار از سوی مسئولین ‏و مدیران شهرستان علی آباد کتول بیان می شود و ضرورت دعوت از خبرنگاران در جلسات ، افتتاحیه ‏و اختتامیه ها، تودیع و معارفه ها بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد. اما پس از پایان جلسات باز ‏هم خبرنگاران تا نشست خبری بعدی( در صورت برگزار شدن) یا روز خبرنگار سال بعد به طور کامل ‏فراموش می شوند و در هیچ کدام از جلسات و مراسم شهرستان از آنها دعوتی به عمل نمی آید. ‏حسن هدایتی فرماندار شهرستان علی آباد نیز در دو جلسه ای که بعد از تصدی این پست با حضور ‏خبرنگاران تشکیل داد، وعده حمایت از خبرنگاران را داد و اعلام کرد چون تازه فرماندار شده است ‏باید به ایشان فرصت داد. تقریباً 9 ماه از تصدی این پست توسط ایشان گذشت و جلسات و مراسم ‏مهمی در شهرستان برگزار گردید که در هیچ کدام از آنها خبرنگاران دعوت نبودند و اخبار را همانند ‏سایر شهروندان لابلای پست های مربوط به تبلیغات دوغ، ماست، مبل و ... در کانال های تلگرامی ‏رویت کردند. آخرین خبر نیز مربوط به حضور وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی در شهرستان علی آباد ‏بود که هیچ کدام از خبرنگاران شهرستان علی آباد از حضور ایشان خبردار نشدند! ‏
  محض اطلاع فرماندار تنها از تعدادی از این جلسات که بدون دعوت از خبرنگاران برگزار شده است ‏رونمایی می شود علی برکه الله : مراسم تودیع و معارفه ریاست محترم نیروی انتظامی، تودیع و ‏معارفه شهردار محترم، معارفه امام جمعه محترم، معارفه ریاست محترم اداره پست، معارفه ‏سرپرست محترم اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای، معارفه بخشدار محترم شهرستان، معارفه ‏ریاست محترم اداره گاز، معارفه دادستان محترم شهرستان، دیدار ورزشکاران با فرماندار، بهره ‏برداری از جاده سد کبودوال با حضور وزیر ورزش، بازدید معاونان وزیر بهداشت از حوزه سلامت ‏شهرستان، صبحگاه مشترک به مناسبت هفته نیروی انتظامی، افتتاح کلینیک مددکاری اجتماعی ‏فرهمند، جلسه ستاد گرامیداشت 13 آبان، جلسته ستاد بحران، همایش بزرگ خانواده، جلسه شورای ‏هماهنگی ترافیک شهرستان، جلسه طرح مصلحین با حشور فرماندار در دادگستری، جلسه کمیته ‏فنی اشتغال، جلسه کارگروه فرهنگی و اجتماعی فرمانداری، جلسته شورای هماهنگی مبارزه با مواد ‏مخدر، دیدار سرمایه گذاران و کارآفرینان بخش معدن با فرماندار، جلسه شورای هماهنگی تبلیغات ‏اسلامی در خصوص اعیاد شعبانیه، نشتست با کامیون داران، جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر ‏تابستان 97، جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی، جلسه کمیسون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ‏جلسه ستاد ساماندهی متکدیان شهرستان، جلسه اجرای طرح توسعه فضای سبز علی آباد کتول، ‏جلسه کمیسیون اقوام ،فرق و مذاهب، مراسم معارفه معاون برنامه ریزی وعمرانی، کمیته فنی ‏اشتغال، جلسه شورای نامگذاری، جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، جلسه برنامه ریزی ‏شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت راهپیمایی روز قدس، جلسه گزارش دهی سرچشمه ‏های زرین گل، جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی‎ ‎، جلسه کمیته پیشگیری،کنترل و مبارزه با دخانیات و ‏وماده 37 کالاهای آسیب رسان سلامت، کلنگ زنی دو سالن ورزشی، کارگروه گندم،آرد و نان، جلسه ‏کارگروه فرهنگی وامور اجتماعی امور جوانان شهرستان، جلسه ساماندهی امور جوانان با موضوع ‏اوقات فراغت، مراسم جشن گلریزان در هتل کانیار، جلسات شورای آموزش و پرورش که به ریاست ‏فرماندار برگزار می گردد و حضور وزیر تعاون در شهرک صنعتی در هفته گذشته و ...‏
  قطع به یقین آگاهی از جزئیات مصوبات و اهداف این جلسات ، اخبار و سایر اتفاقاتی که در حوزه ‏سرزمینی شهرستان علی آباد کتول رخ می دهند حق مردم است و باید از مجاری رسانه های رسمی ‏شهرستان به اطلاع شهروندان برسند که ظاهراً جناب آقای فرماندار اعتقادی به این مدل اطلاع ‏رسانی رسمی ندارند. بدون شک همین نگاه به رسانه های شهرستان باعث شده که تنها نشریات ‏شهر ستان( دو هفته نامه آهنگ و هفته نامه دیده بان شما) انتشار منظمی نداشته و زرین نامه و ‏کمالان نیوز تنها پایگاه های خبری این حوزه نیز نتوانند اخبار مربوط به منطقه را به طور کامل ‏پوشش دهند. ظاهراً ایشان و سایر مدیران شهری دغدغه ای برای اطلاع رسانی احساس نمی کنند ‏و از پوشش خبری توسط کانال های تلگرامی خرسند هستند که هیچ تلاشی برای انتشار اخبار به ‏صورت رسمی و حرفه ای ندارند!‏

آخرین اخبار