مانور اطفای حریق در جنگل با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار گلستان روز پنجشنبه در پارک ملی گلستان با رمز 'یا علی بن ابیطالب' آغاز شد.

مانور اطفای حریق در پارک ملی گلستان آغاز شد

به گزارش گلستان 24، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این آیین گفت: پارک ملی گلستان یکی از ذخیره گاه های زیست کره در جهان است و این مانور با هدف حفاظت از این ذخیره گاه در برابر آتش سوزی انجام می شود.

معصومه ابتکار افزود: ایجاد هماهنگی بین دستگاه هایی که در اطفای حریق همکاری دارند و جلب مشارکت بیشتر نیروهای مردمی در این امر از جمله اهداف برگزاری این مانور است.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این مانور، آمادگی دستگاه های دخیل در اطفای حریق در جنگل گلستان برای مهار آتش سوزی های احتمالی افزایش یابد.

استاندار گلستان نیز در این مانور گفت: با توجه به اینکه در سال های گذشته آتش سوزی هایی در پارک ملی گلستان حادث می شد، اقدام به برگزاری این مانور شده است.

حسن صادقلو افزود: مانور اطفای حریق در جنگل با همکاری سه استان خراسان شمالی، گلستان و سمنان در جنگل گلستان به اجرا درآمده است.

وی هدف از برگزاری این مانور را آماده سازی نیروها و امکانات برای پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی اعلام کرد.

استاندار گلستان با اشاره به آمادگی های موجود، ابراز امیدواری کرد هیچگونه آتش سوزی در منطقه رخ ندهد و اگر چنانچه رخ داد در سریع ترین زمان مهار شود.

رییس پارک ملی گلستان نیز گفت: برای برگزاری این مانور سه نقطه پیش بینی شده که در 20 سال گذشته بیشتر آتش سوزی های جنگل از این سه نقطه شروع شده است.

سلیمان قربان زاده بیان کرد: آتش سوزی هر ساله خسارات جبران ناپذیری به این جنگل وارد می کند که امسال با برگزاری این مانور، نیروها نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و آمادگی لازم را برای مقابله با هرگونه آتش سوزی احتمالی کسب می کنند.

وی گفت: ستاد حوادث غیر مترقبه سه استان خراسان شمالی، گلستان و سمنان با همه امکانات موجود در این مانور مشارکت دارند.

پارک ملی گلستان باحدود 92 هزار هکتار مساحت در 30 کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در منتهی الیه شرقی حوزه استحفاظی استان گلستان به سمت خراسان شمالی قرار دارد.

این بوستان با اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازهای طبیعی به لحاظ دست نخوردگی جوامع زیستی، گیاهی و جانوری، علاوه بر اهمیت اکوتوریسمی، به عنوان میراث طبیعی و تنوع ژنتیکی از اهمیت زیادی برای محققان و دانش پژوهان برخوردار است.

پارک ملی گلستان در سال 1977 میلادی به عنوان ذخیره گاه زیست کره انتخاب شد و از قدیمی ترین پارک های ملی جهان به شمار می رود.

جنگل یا پارک ملی گلستان منطقه ای است که یک هشتم گونه های گیاهی، یک سوم گونه های پرندگان و افزون بر نیمی از پستانداران کشور را در خود جای داده است؛ این بوستان از نظر طبقه بندی اقلیمی، دارای سه اقلیم متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است و به همین دلیل پوشش گیاهی متنوع از استپی خشک تا جنگل های انبوه دارد.

ارسال نظر

آخرین اخبار