استاندار گلستان گفت: رمز توسعه پایدار، درآمد پایدار است و اگر می خواهیم روستاها توسعه داشته باشند، باید این نوع درآمد را در روستاها ایجاد کنیم.

استاندار گلستان: ایجاد درآمد پایدار در روستا رمز توسعه آن است

به گزارش گلستان 24، حسن صادقلو روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: اگر موضوع درآمد در روستاها حل نشود، هر چه عمران و آبادانی و طرح های هادی اجرا کنیم، مشکلات روستاها حل نخواهد شد و آنان به سمت حاشیه نشینی گرایش خواهند داشت.

وی با اشاره به این که هر روستا دانش بومی داشته و در گذشته اقتصاد خود را با تکیه بر همین دانش بومی اداره می کرد، اظهار داشت: روستاها را باید با تکیه بر این دانش بومی به همراه علم و فناوری روز، به سمت درآمد پایدار و ایجاد امید سوق دهیم، که در این صورت گرایش و تمایل به حاشیه نشینی کم می شود.

وی ادامه داد: باید در روستاها، بنگاه های کوچک اقتصادی ایجاد شود و این ظرفیت در کشور، بخصوص در گلستان وجود دارد و این مهم جدا از وظایف ذاتی در توسعه و آبادانی روستاها می باشد.

صادقلو گفت: امسال بایستی اقدامات محسوسی از قبیل ایده های نو و جدید و پروژه های نیمه تمام را انجام دهیم و تا تاثیرات عمومی داشته باشد و مردم نسبت به دولت و نظام، امید و همبستگی و همدلی و همزبانی داشته باشند.

استاندار گلستان افزود: از مهمترین شاخصه های این مساله در گلستان، منطقه آزاد تجاری، آشوراده، زهکشی اراضی کشاورزی، راه آهن گرگان - مشهد و مسائلی از این قبیل است که مردم آن را احساس می کنند، هر چند ممکن است سرانجام اتمام کارها بیش از دو یا سه سال طول بکشد.

به گفته صادقلو باید مدیران ارشد استان از ظرفیت ردیف های ملی استفاده نمایند، اما برخی از مدیران به سمت آن نمی روند و قانون را اصلا مطالعه نمی کنند؛ تخصیص اعتبارات استانی وظیفه ما است و آن را انجام می دهیم، اما در خصوص اعتبارات ملی خود مدیران باید پیگیر آن باشند.

وی خاطرنشان کرد: مدیران باید قانون بودجه 94 را جامع و کامل نمایند مطالعه کرده و موارد خاص آن را برای استان برجسته سازی کنند و با توجه به این که برنامه پنج ساله پنجم توسعه رو به پایان است به سمتی بروند که تحقق برنامه های خود را برای استان در برنامه ششم توسعه لحاظ نمایند.

استاندار گلستان گفت: مدیران کدهای خاص را از وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه بگیرند و در برنامه ششم توسعه قرار دهند و هر چه این برنامه موضوعی و استانی شود برای توسعه و آینده استان مفید خواهد بود. 

وی خاطرنشان کرد: سند جامع امنیتی استان که بر 28 محور اساسی تدوین شده، مدیران باید آن را برجسته نمایند و بر آن توجه جدی داشته باشند و در رویکرد سال 94 ضمن نگاه به تحقق برنامه های سند 1404، نگاه به سند جامع امنیتی استان نیز داشته باشند.

صادقلو با اشاره به تخصصی کردن امکانات هواشناسی بویژه در زمینه کشاورزی گفت: این مساله یک نیاز اساسی برای استان محسوب می شود و برای تجهیز باید از ظرفیت استانی استفاده شود.
 

ارسال نظر

آخرین اخبار