برای فرزند فداکار استان دعا کنید؛

محمد اتراچالی مدیر کل سابق حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان گلستان به دلیل عوارض شمیایی ناشی از دوران دفاع مقدس در بیمارستان بقیه الله تهران بستری شد ، گفته می شود حال وی وخیم است.

محمد اتراچالی در بیمارستان بقیه الله تهران بستری شد / وخامت حال مدیر کل سابق حفظ آثار گلستان

به گزارش گلستان 24 ، محمد اتراچالی متولد سال 1343 روستای اتراچال واقع در شمال گرگان می باشد که در ابتدای جنگ به عنوان بسیجی وارد جبهه های جنگ علیه باطل شد و بی ریا به مملکت خود خدمت می کرد.

وی در ادامه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و در عملیات بیت المقدس و بعد از آن نقش های مهم و حساسی را ایفا کرد.

محمد اتراچالی رزمنده دوران دفاع مقدس استان گلستان را اکثرا با نام معاونت اطلاعات عملیات لشکر 25 کربلا می شناسند چرا که وی بیشتر دوران دفاع مقدس را در این نهاد حساس سپری کرد.

وی یادگار سرداران شهیدی چون صادق مکتبی ، صمد اسودی ، محمد علی ملک ، محمد نقی صلبی و دیگر شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس استان گلستان و همچنین از دوستان سردار مرتضی قربانی فرمانده سابق لشکر 25 کربلا و مشاور فعلی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس باغ موزه دفاع مقدس تهران است .

DSC00476

او در مقاطعی از جنگ همچون عملیاتهای خیبر و بدر و والفجر 8 در فاو  دچار عارضه شیمیایی شد اما همواره آن را چون نگینی از دوران دفاع در درون خود نگهداری کرد.

اتراچالی در اواخر جنگ و در عملیات والفجر 10  به عنوان فرمانده گردان یا رسول انتخاب شد و بعد از جنگ نیز فرمانده این گردان در تیپ یکم پیاده نینوا در پادگان شصت کلاته گرگان بود .

وی در زمان فرماندهی سردار تقی مهری در سپاه استان مسئولیت اطلاعات سپاه استان را بر عهده گرفت و در ادامه نیز مسئولیت فرماندهی سپاه آق قلا را عهده دار شد.

IMG_3964

آخرین مسئولیت محمد اتراچالی مدیر کلی حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بود که بعد از حاج غلام صادقلی عهده دار این مسئولیت خطیر در حوزه دفاع مقدس شد .

اتراچالی با حضور در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان گلستان اقدامات ماندگار زیادی انجام داد که ساخت یادمان هشت شهید گمنام دفاع مقدس در تپه شهدا ناهارخوران گرگان یادگار او بوده و همچنین ساخت یادمان شهدای گمنام برخی شهرهای استان نیز مرهون زحمات وی بود.

IMG_3972

همچنین تلاش های وی برای ساخت پارک موزه دفاع مقدس استان گلستان در تپه نورالشهدای گرگان بر کسی پوشیده نبود بطوریکه بر سر پیمان خود با شهدا و ترویج ارزشهای دفاع مقدس ، در مقابل مخالفین ساخت پارک موزه ایستادگی می کرد.

محمد اتراچالی این روزها را در بیمارستان بقیه الله تهران با شیمی درمانی با حالی وخیم سپری می کند ، مردم استان برای فرزند فداکار استان و این یادگار ماندگار دوران دفاع و فداکاری دعا کنند.

انتهای پیام/ گلستان ما

ارسال نظر

آخرین اخبار