اربعین حسینی یکی از جلوه ها و نشانه های ظهور است ، حرکت پیاده برای زیارت اباعبدالله الحسین (ع) ، بدون فرمانده ، بدون محدودیت ، یکی شب حرکت می کند و یکی روز ، یکی ۵۰ عمود در شبانه روز می رود و یکی ۵۰۰ عمود ، یکی تنها می رود و عده ای با هم و ... ولی همه به یک هدف و مقصد می روند و این زیبایی پیاده روی اربعین است .

اربعین از نشانه های ظهور

به گزارش گلستان ۲۴؛ مجتبی لشکربلوکی کارشناس تعلیم و تربیت، طی یادداشتی نوشت: قیام امام حسین(ع) در واقعه عاشورا و استقامت ها و روشنگری های امام سجاد(ع) وحضرت زینب(س) پس از عاشورا نتیجه‌ بخش بودن  جهاد و استقامت در راه حق را نمایان می‌سازد.

 تأکید اهل بیت عصمت و طهارت(س) بر زنده نگاه‌داشتن حماسه حسینی و بزرگداشت اربعین ، تأثیر شگرفی بر تزریق روحیه جهاد و استقامت به همراه بصیرت در جهان اسلام داشته که در غالب فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ مهدویت متبلور شده است .

وحدت و انسجام مسلمین ، در قالب « امت واحده اسلامی»، یکی از مهم ترین بایسته های تمدن نوین اسلامی است که در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) ظهور و بروز داشته است.

مقام معظم رهبری نیز چهار شاخص را برای این مهم ترسیم نموده :

مراسم اربعین جزء شعائرالله است .

«این کسانی که این راه را طی کردند و این حـرکت عـاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام می دهند، واقعاً دارند حسنه ای را انجام می دهند. این یک شعار بزرگ است؛ «لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللهِ»این بلاشک جزء شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که مـحرومیم از ایـن جور حرکتها، عرض بکنیم که «یَا لَیتَنَا کُنَّا مَعَکُم فَنَفُوزَ فَوزَاً عَظِیمَاً»

 

اربعین رمز جاودانه شدن نهضت حسینی 

«اساساً اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر(ص)، یاد نهضت حـسینی بـرای هـمیشه جاودانه شد و این کار پایه گذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون - از قـبیل شـهادت حسین بن علی (ع) در عاشورا - به حفظ یاد و آثار شهادت کمر نبندند، نسلهای بـعد، از دسـتاورد شـهادت استفادۀ زیادی نخواهند برد.»

 

اهمیت تـبلیغ و کـار فرهنگی از آموزه های اربعین 

«بـه همان اندازه که مجاهدت حسین بن علی(ع) و یارانش به عنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سـخت بـود، به همان اندازه نیز مجاهدت زیـنب(ع) و مـجاهدت امـام سـجّاد(ع) و بـقیۀ بزرگواران، دشوار بـود. البـته صحنۀ آنها، صحنۀ نظامی نبود؛ بلکه تبلیغی و فرهنگی بود. ما به این نکته ها باید توجه کـنیم. درسـی کـه اربعین به ما می دهد، این است کـه بـاید یـاد حـقیقت و خـاطرۀ شـهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت.»

 

اتحاد و عظمت جهان اسلام 

... اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان - سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تـسنّن و تـشیّع - بـا یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نـسبت بـه یـکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درسـت خـواهد شـد! وحدت؛ وحدت.»

انشاالله با درک اربعین پیش رو و تقویت فرهنگ حسینی(ع) و فلسفه مهدویت(عج) ، از زائران پیاده اربعین سال آتی باشیم .

 

ارسال نظر

آخرین اخبار