مدیرکل انتقال خون گفت،ماه مبارک رمضان ماه نیکی و ماه احسان است و مهمترین احسان نیز احسانی است که خیر کثیر را شامل حال هم نوعان کند.

اهدای خون در ماه مبارک رمضان؛ صدقه‌ای جاریه و خیری کثیر

به گزارش گلستان ۲۴؛ دکتر فاطمه محمدی بیان کرد: روزه دارانی که قصد اهدای خون در نوبت صبح را دارند حتما سحری میل کنند و اگر در ساعات اولیه جهت اهدای خون مراجعه کنند مشکلی نخواهد بود به ویژه کسانی که سابقه اهدای خون داشته باشند در غیر این صورت داوطلبین بعد از افطار برای اهدای خون مراجعه کنند.

بسیاری از مردم در این ماه نیازمند کمک هستند. بسیاری نیازمند یک تکه نان برای افطار و بسیاری نیز نیازمند چند قطره خون برای حیات. آنچه در این میان اهمیت دارد، میزان خیری است که قرار است به بندگان خدا برسد و چه خیری نیکوتر از اهدای خون به هم وطنان وهم نوعان خود.

در این زمیه با دکتر فاطمه محمدی مدیرکل انتقال خون استان گلستان هم کلام شدیم که وی ضمن قبولی طاعات وعبادات خدمت شهروندان گلستانی، افزود: اداره کل انتقال خون استان و مراکز اهدای خون همچون سال های پیش در ایام  ماه مبارک رمضان پذیرای اهداکنندگان بوده که همیشه یاور ما در امر خون رسانی به بیماران نیازمند هستند.

دکتر فاطمه محمدی  با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان مراکز اهدای خون فعال هستند، یادآور شد: دو پایگاه اهدای خون شهرستان های گرگان و گنبد نوبت کاری صبح همه روزه از ساعت8:30  الی 14 و شب ها از ساعت 20:30الی  00:30 بامداد پذیرای داوطلبین اهدای خون است. 

وی عنوان کرد: همچنین مرکز اهدای خون شهرستان علی آباد کتول و تیم های سیار خونگیری درروستاهای استان هرشب از ساعت 21:30 الی 00:30 پذیرای داوطلبین اهدای خون می باشد.

وی تأکید کرد: از کلیه داوطلبین اهدای خون تقا ضا می شود به هنگام مراجعه حتما کارت ملی به همراه داشته باشند.

مدیرکل انتقال خون استان بیان کرد: روزه دارانی که قصد اهدای خون در نوبت صبح را دارند حتما سحری میل کنند و اگر در ساعات اولیه جهت اهدای خون مراجعه کنند مشکلی نخواهد بود به ویژه کسانی که سابقه اهدای خون داشته باشند در غیر این صورت داوطلبین بعد از افطار برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: افرادی که سابقه اهدای خون دارند و استراحت کافی داشته و وعده سحری میل کرده باشند می توانند در نوبت کاری صبح مراجعه کنند اما در صورتی که برای اولین بار برای اهدای خون مراجعه کردند و یا سحری میل نکرده باشند بعد از افطار بهترین زمان برای اهدای خون است.

دکتر فاطمه محمدی  اضافه کرد: حدودا بین ۷۰ تا ۱۰۰ واحد خون که به همراه فرآورده های خونی می توان گفت چیزی حدود ۲۰۰ واحد خون و فرآورده برای مراکز درمانی استان نیاز داریم علاوه بر این در خصوص شبکه خون رسانی کشوری هم باید مد نظر داشته باشیم که هر استان باید نیاز سایر استان ها به خون و فرآورده های خونی را در قالب شبکه خون رسانی کشوری تأمین کند.

وی در ادامه تصریح کرد: هنوز جایگزینی برای خون از نظر علمی ساخته نشده است و خون عامل اساسی در درمان بیماران تالاسمی و شیمی درمانی است لذا تقاضا می‌ کنیم همشهریان اهدای خون را جز برنامه خود قرار دهند و به فکر بیمارانی باشند که چشم به اهدای خون آنان دارند.

مدیرکل انتقال خون استان اظهار کرد: سن اهداکنندگان خانم و آقا ۱۸ سال تمام الی ۶۰ سال برای بار اول می توانند مراجعه کنند و اگر از اهدا کنندگان مستمر هستند تا۶۵ سال امکان اهدای خون دارند.

دکترفاطمه محمدی با بیان اینکه اهدای خون یک صدقه جاریه است، ادامه داد: از کلیه مردم درخواست داریم  نذر اهدای خون درتمام سال را جز امورات روزانه خود قرار دهند و فراموش نکنند چرا که اهدای خون یک صدقه جاریه است که حداقل جان سه نفر را از مرگ حتمی نجات می‌ دهد.

امید است که در این ماه شریف رخت عافیت و صحت بر تن همه هم نوعان و مردم شریف کشورمان بنشیند و هیچ کسی نیازمند یک قطره خون دیگری نباشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار