اشتراک
کد خبر: 17776

سرویس اقتصادی نیلکوه: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گالیکش گفت: برداشت خرمالو از سطح 13 هکتار از باغات شهرستان گالیکش آغاز شد.

به گزارش گلستان24؛در شهرستان گالیکش 13 هکتار باغ خرمالو کشت‌شده است که در سال جاری به مرحله باردهی اقتصادی رسیده‌اند.

nilkooh654 1

به گفته زارع پیش‌بینی می‌شود بالغ‌بر 20 تن میوه خرمالو از این باغات برداشت شود.

وی افزود: زمان کاشت نهال خرمالو اسفندماه و زمان برداشت آن نیز آبان ماه هرسال است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گالیکش به اشاره به اینکه درخت خرمالو بین 5 تا 10 سال به باردهی اقتصادی می‌رسند گفت: میانگین تولید باغات خرمالو 25 تن است که در صورت رسیدگی و مدیریت صحیح و اصولی تا 45 تن هم قابل‌برداشت است.

وی تصریح کرد: مصرف خرمالو به‌صورت تازه خوری است و می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی یا خشک‌کردن، فریزر کردن و پختن و کنسرو آن را فرآوری کرد.

زارع در خصوص خواص این میوه گفت خرمالو به دلیل دارا بودن بتاکاروتن و انواع مواد معدنی و ویتامین موجب تقویت حافظه و طراوت پوست و مو می‌شود.

nilkooh654 1

کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی گالیکش نیز در خصوص شرایط احداث باغات خرمالو گفت: خرمالو مستعد مناطقی است که دارای آب‌وهوای خشک و معتدل و با آفتابی کافی است که خاک این مناطق باید سبک و قابل‌نفوذ باشد.

احمد موحد افزود: با توجه به این‌که نیاز آبی آن کم و مقاوم نسبت به آفات و بیماری‌ها است قابل توصیه به کشاورزان علاقه‌مند است.

وی، سطح باغ‌های این شهرستان را یک هزار و 900 هکتار با 500 بهره‌بردار اعلام کرد و گفت: از این مقدار 700 هکتار آن زیتون و 300 هکتار هلو، آلو و شلیل کشت‌شده و بقیه به زیر کشت گردو، گلابی، سیب، انار، خرمالو، انگور و دیگر محصولات رفته است.

nilkooh654 1

 

/نیلکوه

اخبار مرتبط
نظرات
ارسال نظر

نظرات پس از تایید منتشر خواهد شد. آدرس ایمیلتان منتشر نخواهد شد.

آخرین عناوین
پربازدید ترین‌ها