مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گلستان:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: شهر جهانی صنایع دستی در استان گلستان به عنوان چهارمین شهر در کشور راه‌اندازی می‌شود.

شهر جهانی صنایع دستی در استان گلستان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش گلستان24، ابراهیم کریمی شامگاه شنبه در دیدار استاندار گلستان با فعالان حوزه گدشگری و صنایع دستی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اظهار داشت: 17 هزار هنرمند صنایع دستی با پروانه اشتغال مستقل در استان گلستان فعالیت می‌کنند و 453 نفر نیز در کارگاه‌های صنایع دستی استان مشغول به کار هستند.

شهر جهانی صنایع دستی

وی افزود: نخستین بازارچه صنایع دستی در گرگان راه‌اندازی شده و به زودی تلاش داریم این بازارچه را در همه شهرستان‌ها اجرائی کنیم و مرکز ابریشم در رامیان، مرکز نمدمالی در آق قلا، مرکز زیورآلات در گنبدکاووس و مراکز تخصصی صنایع دستی راه‌اندازی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان تصریح کرد: نخستین پایانه صادراتی و تخصصی صنایع دستی نیز در استان گلستان برای نختستین بار در کشور، راه‌اندازی می‌شود.

کریمی گفت: استان گلستان با ثبت جهانی برج قابوس یکبار جهانی شد و یک بار دیگر نیز تلاش داریم که شهر جهانی صنایع دستی در استان گلستان را به عنوان چهارمین شهر در کشور راه‌اندازی کنیم که نیاز به حمایت همه مسئولان دارد.

وی افزود: تا پیش از این شهر جهانی صنایع دستی در اصفهان، همدان و مشهد راه‌اندازی شده بود و تلاش داریم که گلستان چهارمین استان باشد.

خانه هنر در روستاهای گلستان راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: تلاش کردیم که روستاها مرکز تولیدات صنایع دستب و اسجاد اشتغال پایدار باشند و و با حمایت فرمانداران خانه هنر در همه روستاهای استان راه‌اندازی می‌شود که در این خانه هنر آداب و رسوم روستا و تولیدات و صنایع دستی روستا و جاذبه‌های گردشگری معرفی می‌شود.

کریمی گفت: در بخش صادرات تولیدات صنایع دستی استان گلستان نیز در 7 ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته 64 درصد رشد داشته و اکنون 24 شرکت تعاونی صنایع دستی در استان ثبت شده که 24 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در بخش گردشگری نیز از حفظ و نگهداری آثار به سمت احیاء و بهره برداری آنها در حال حرکت هستیم و ساختمان باقری‌ها به بخش خصوصی واگذار شده و چند ساختمان دیگر نیز در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: موزه میراث روستائی استان گلستان در شهر قرق دومین موزه روستائی کشور از اولویت‌های طرح‌های استان است و بزرگترین موزه باستان‌شناسی نیز در گنبدکاووس راه‌اندازی می‌شود دومین ژئوپارک کشور نیز در ژئوپارک قلعه ماران رامیان احداث می‌شود.

وی اظهار داشت: در 2 ماه آینده نیز طرح توسعه برج قابوس اجرائی می‌شود و پلن مدیریتی آن به پایان می‌رسد و دیوار تاریخی گرگان که به فراموشی سپرده شده بود را عملیاتی کرده و تلاش‌ها برای ثبت جهانی و احیای بخش‌هائی از آن ادامه دارد.

121 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان ثبت ملی می‌شود

کریمی تصریح کرد: موزه‌های استان مانند موزه مینودشت و آزادشهر را بازسازی کرده و موزه شهدای گرگان، امیرلطیفی و کاه موزه گرگان نیز در دست بازسازی است و باغ موزه مینودشت و موزه گالیکش هم نیازمند کمک سازمان برنامه و بودجه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: در سال 93 ، 648 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان ثبت ملی شده بود که با هدف حفظ آثار تلاش داریم این تعداد را به 694 اثر برسانیم و تا پایان امسال 121 اثر استان ثبت ملی میشود.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون 43 پروژه گردشگری شامل هتل، مهمانپذیر، هتل آپارتمان، مراکز تفریحی و غیره با 5 هزار و 285 میلیارد ریال اعتبار در استان گلستان در حال اجراست که با افتتاح آن برای 52 هزار نفر شعل ایجاد شده و 81 هزار نفر شامل 2200 تخت به ظرفیت اقامت استان افزوده می‌شود.

منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار