مدیر کل مدیریت بحران گلستان:

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: زلزله 3.3 ریشتری شب گذشته در گلستان، خسارتی در پی نداشته است.

زلزله 3.3 ریشتری در گلستان خسارتی در پی نداشت

به گزارش گلستان24،این زمین‌لرزه راس ساعت 22.02 شب به گذشته در مقیاس 3.3 درجه ریشتر در شهر « مراوه‌تپه» به وقوع پیوست.

وی خاطرنشان کرد: این زلزله در عمق پنج کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی 55.838 و عرض جغرافیایی 37.672 روی داده است.

مقدم با اشاره به تماس از وضعیت منطقه دچار زلزله اذعان کرد: با توجه به اهمیت موضوع با فرمانداری مراوه‌تپه تماس حاصل شد که طبق گزارش دریافتی خوشبختانه خسارتی روی نداده است.

وی خاطرنشان کرد: سالانه منطقه مراوه‌تپه زلزله‌های متعددی را تجربه می‌کند که خوشبختانه تاکنون شدت این زلزله‌ها به میزانی نبوده که مشکلی حادث شود.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران گلستان با تاکید بر جدی بودن زلزله در استان گلستان اذعان کرد: زلزله‌های متعدد همواره این نگرانی را برای ما تداعی می‌کند که چنانچه با زلزله‌ای با میزان شدت بالاتر مواجه شویم، چگونه با چنین شرایطی مواجه شویم.

مقدم یادآور شد: با وجود نزدیک بودن خطر زلزله هنوز با استانداردهای رفتاری در مواجهه با این پدیده طبیعی و ویرانگر با مشکل مواجه هستیم و باید برنامه‌های جدی برای زمان حین و بعد این حادثه طبیعی تدبیر شود.

وی با اشاره به وقوع زلزله‌های متعدد در این استان شمالی افزود: طی سال گذشته زلزله‌های متعددی در گلستان به وقوع پیوست که طی سال جاری بیش از 10 فقره زلزله به ویژه در مناطق شرقی گلستان روی داده است.

*آموزش برای مواجهه با پدیده زلزله ضروری است

مقدم خاطرنشان کرد: زلزله‌هایی دیگر نیز طی سال گذشته در شهرستان علی‌آبادکتول، رامیان و آق‌قلا به وقوع پیوست اما خوشبختانه این زمین‌لرزه ها خسارتی به استان وارد نکرد.

وی با اشاره به زلزله‌خیزی گلستان اذعان کرد: سوابق تاریخی زلزله در گلستان نشان ‌می‌دهد این منطقه از مناطق مستعد برای وقوع زلزله‎های متعدد بوده و خسارات بی‌شماری این پدیده طبیعی به گلستان وارد کرده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان یادآور شد: بهترین راه روبه‌رو شدن با چنین پدیده‌ای در استان، پیش‌بینی راهکارهای مقابله با این پدیده است که از معبر حوزه آموزش می‌گذرد.

وی تصریح کرد: آماده‌سازی جامعه از طریق برنامه‌های آموزشی می‌تواند، ضمن ایمن‌سازی جامعه انسانی شرایط بهتری برای مواجهه آنان با چنین پدیده‌ای مهیب و مخرب مهیا سازد.  

مقدم اضافه کرد: باید ضمن حفظ دغدغه و آمادگی لازم، بیش از گذشته به موضوع پیشگیری، آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی ناشی از زلزله توجه و به شکل جدی و عملی، تدابیری را اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: اگر چه طی این سال‌ها برنامه‌های خوبی توسط دستگاه‌های متولی در حوزه آموزش و امداد و نجات انجام و مناسبت‌های ملی برای افزایش آمادگی در مقابله زلزله ثبت شده، اما با وجود این کارها، همچنان نیازمند توجه جدی‌تر به موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه نسبت به موضوع زلزله و دیگر بلایای طبیعی هستیم.

مقدم اذعان کرد: وقوع بیش از950 لغزش و زمین‌لرزه در استان طی سال‎های اخیر موید آن است که بی‎توجهی به ساخت و ساز اصولی و بافت فرسوده در استان می‌تواند آسیب‎های جدی به بخش‌های زیرساختی و جامعه انسانی وارد سازد.

استان گلستان، با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 800 هزار نفر در شمال شرقی کشور قرار دارد و سالانه برخی بلایای طبیعی این استان شمالی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

منبع:فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار