معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: سرشماری وحوش در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان گلستان آغاز شد.

آغاز سرشماری وحوش در گلستان

به گزارش گلستان24، مجتبی حسینی اظهار داشت:  کار سرشماری وحوش استان گلستان از اول آذر ماه سال‌جاری با شرکت کارشناسان و محیط‌بانان اداره کل و مناطق تحت مدیریت آغاز شد.

سرشماری

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان تصریح کرد: سرشماری وحوش استان گلستان که شامل گونه‌های علفخوار کل و بز، آهو، قوچ و میش است، در سطح  مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست در سطح استان انجام می‌شود و 5 روز به طول می‌انجامد.

وی افزود: سرشماری پائیزه وحوش استان همه ساله در فصل پاییز و همزمان با دوره جفت‌گیری وحوش انجام می‌گیرد و این کار با مشارکت 100 نفر از کارشناسان و محیط بانان استان انجام می‌شود.

در سرشماری سال گذشته در مجموع حدود 5 هزار رأس از علفخواران در مناطق تحت مدیریت استان گلستان سرشماری شد.

پرندگان مهاجر میهمان تالاب‌های بین المللی استان گلستان

پرندگان مهاجر مهمانان زمستان گذران تالاب های بین المللی استان گلستان در این تالاب ها فرود آمدند.

به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، بیشتر پرندگان مهاجر عبوری از استان گلستان از گونه‌های کنار آبزی هستند و پرندگان کلونی نسل‌آور در تالاب های بین‌المللی استان به مراتب کمتر مشاهده می‌شوند.

مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلانشاه ، فلامینگو ، حواصیل و تلیله از مهم‌ترین پرندگان مهاجر به استان گلستان است که  در 4 تالاب بین‌المللی گلستان شامل گمیشان، آلاگل، آلماگل، آجی گل، خلیج گرگان، دریاچه شور و صوفیکم، سد و آب بندان‌های استان ساکن می‌شوند.

شرایط ویژه اکولوژیکی تالاب سبب شده تا به زیستگاهی برای زمستان گذرانی یا زادآوری بیش از 115 گونه از پرندگان تبدیل شود.

این پرندگان از اواسط پاییز مهاجرت خود را از عرض‌های بالاتر و نواحی شمالی سیبری آغاز می‌کنند و پرندگان تالاب بین‌المللی گمیشان به دو دسته پرندگان مهاجر و بومی تقسیم می‌شوند و بیشتر پرندگان در کریدور پروازی سیبری غربی ـ نیل در پرواز هستند.

تالاب‌های گلستان و خلیج گرگان نخستین ایستگاه پرندگان مهاجر است و آنان پس از این، به سمت نواحی جنوبی کشور، به راه خود ادامه می‌دهند.

برخی از این پرندگان مانند پلیکان، فلامینگو و قو جزء گونه‌های حمایت شده و برخی نیز مانند پلیکان پاخاکستری و عقاب دریایی دم سفید از جمله گونه‌های در خطر انقراض به شمار می‌روند.


منبع : گلستان ما

ارسال نظر

آخرین اخبار