مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: لحظاتی پیش دو زمین لرزه با فاصله زمانی اندک منطقه «گمیش‌تپه» در غرب گلستان را لرزاند.

صبح امروز گمیش‌تپه دوبار لرزید / زلزله امروز خسارتی وارد نکرده است

صادق‌علی مقدم  در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این زمین‌لرزه‌ها راس ساعت 7:44 با شدت 3.4 درجه ریشتر و در ساعت 7:57 در مقیاس 3.0 درجه ریشتر در گمیش‌تپه به وقوع پیوست.

به گزارش گلستان24، وی خاطرنشان کرد: زلزله اول در عمق هشت کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی ۵۳.۶۳۲ و عرض جغرافیایی ۳۷.۱۸۴ روی داده است.

زلزله

مقدم اضافه کرد: زلزله دوم نیز در عمق 12 کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی ۵۳.۶۵۰ و عرض جغرافیایی ۳۷.۱۷۰  منطقه ترکمن‌نشین گمیش‌تپه را تحت تاثیر قرار داد.

وی یادآور شد: خوشبختانه بر اساس گزارشی که از فرمانداری منطقه حاصل شد، این زمین لرزه خسارتی به منطقه وارد نکرده است.

مقدم با اشاره به وقوع زلزله‌های متعدد این استان شمالی افزود: طی سال گذشته زلزله‌های متعددی در گلستان به وقوع پیوست که در آخرین بار نیز ‌می‌توان به وقوع پنج زلزله‌ طی یک روز در شهرستان «مینودشت»، اشاره کرد که با شدتی حدود چهار ریشتر بوده است.

 

*زلزله‌ را باید جدی گرفت/لزوم اجرای برنامه‌های ایمن‌سازی در سطح گلستان

وی خاطرنشان کرد: زلزله‌هایی دیگر نیز طی سال گذشته در شهرستان علی‌آبادکتول، رامیان و آق‌قلا به وقوع پیوست اما خوشبختانه این زمین‌لرزه‌ها خسارتی به استان وارد نکرد.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به زلزله‌خیزی گلستان اذعان کرد: سوابق تاریخی زلزله در گلستان نشان ‌می‌دهد این منطقه از مناطق مستعد برای وقوع زلزله‎های متعدد است و باید این موضوع را بسیار جدی گرفت.

 مقدم یادآور شد: بهترین راه روبه‌رو شدن با چنین پدیده‌ای در استان، پیش‌بینی راهکارهای مقابله با این پدیده است که از معبر حوزه پیشگیری و مقابله می‌گذرد.

وی تصریح کرد: آماده‌سازی جامعه از طریق برنامه‌های آموزشی می‌تواند، ضمن ایمن‌سازی جامعه انسانی شرایط بهتری برای مواجهه آنان با چنین پدیده‌ای مهیب و مخرب مهیا سازد.  

انتهای پیام/

منبع: فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار