مدیرکل تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر در گنبدکاووس:

مشاور وزیر کشور و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: ۳۶ درصد معتادان افراد تحصیل کرده بالای فوق دیپلم و ۶۴ درصد معتادان متاهل هستند که بسیار نگران‌کننده است زیرا ۷ میلیون نفر از خانواد‌ه‌ها در شبانه‌روز دغدغه اعتیاد دارند.

۷ میلیون نفر از خانواد‌ه‌ها در کشور دغدغه اعتیاد دارند

 به گزارش گلستان24،  حمیدرضا صرامی پیش از ظهر امروز در دومین اجلاس نماز در مصلی امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت: امروزه آهنگ سریع تحولات در حال تغییر است و ما با شتاب اجتماعی و فرهنگی تکنولوژی مواجه هستیم، به گونه‌ای که این آهنگ سریع نه تنها نوجوانان و جوانان ایران بلکه آحاد جمعیت بشریت را با دگرگونی فزاینده و پیچیده مواجه کند.

وی افزود: رنگین کمان و ترافیک خرده فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی و تهاجمات فرهنگی، نسل جوان و نوجوان را درگیر کرده است.

مشاور وزیر کشور و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تصریح کرد: متاسفانه هر روز نسبت به روز قبل دایره و اندازه حوزه آسیب‌های اجتماعی در حال افزایش است و اگر روزگاری جنگ سرد و سخت مورد توجه دشمنان بود، امروز جنگ نرم و فرهنگی مدنظر آنان است تا جغرافیای محیطی بیشتر و عموم جوانان را درگیر کند، به گونه‌ای که در همه ابعاد مردم گرفتار آسیب‌های اجتماعی شوند.

صرامی ادامه داد: تهاجم فرهنگی سبب شده تا جوانان در چنبره مواد مخدر و مواد توهم‌زا و مشروبات الکلی و روابط سوء اخلاقی و شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته تا مشکلات عدیده‌ای برای جامعه بشریت به ویژه ایران اسلامی ایجاد کند.

سلامی اضافه کرد: این هجمه و تهدیدات سبب شده تا جوانان با بحران هویت مواجه شده و گسست و شکاف بین جوانان و نسل گذشته ایجاد و سبب تقویت اختلالات روانی شود.

مشاور وزیر کشور و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: امروز 23.6 درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال دارای یک اختلال روانی، افسردگی، اضطراب و غیره هستند.

صرامی اظهار کرد: در حال حاضر 254 شبکه ماهواره‌ای به صورت فارسی زبان بر علیه بنیان‌های مذهبی و معنوی جوانان و نوجوانان تلاش می‌کنند و جامعه ما با تهدیدات استرتژایک موادمخدر مواجه است.

وی گفت: در جامعه جهانی موضوع موادمخدر یکی از 4 بحران جهانی در کنار فقر، مشکلات زیست محیطی و تهدیدات اتمی قرار دارد و در ایران نخستین اولویت آسیب‌های اجتماعی موادمخدر و اعتیاد در کنار حاشیه نشینی، فساد و فحشا و مناطق حاد قرار گرفته است.

مشاور وزیر کشور و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: امروز بزرگترین منکر در قرن 21 اعتیاد است و 58 درصد از معتادان زیر 34 سال هستند و این تهاجم فرهنگی دقیقا جوانان و نوجوانانی که پس از انقلاب به دنیا آمدند مورد هدف قرار داده تا بهترین نسل که توسعه کشور در دستان آنان است در لابه‌لای چرخه اعتیاد از بین بروند.

صرامی تصریح کرد: 9.3 درصد جامعه معتادان دختران و زنان، 36 درصد معتادان افراد تحصیل کرده بالای فوق دیپلم و 64 درصد معتادان متاهل هستند که بسیار نگران‌کننده است زیرا 7 میلیون نفر از خانواد‌ه‌ها در شبانه‌روز دغدغه اعتیاد دارند.

وی اظهار کرد: امروز جوانان و نوجوانان براساس باور غلط تفریح، کنجکاوی، رهایی از اضظراب و غلبه بر مشکلات و لذت‌جویی مواد مخدر مصرف می‌کنند و متاسفانه دومین استان از لحاظ رشد شیوع مصرف مواد مخدر، استان گلستان است.

مشاور وزیر کشور و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: 65 درصد همسرآزاری، 55 درصد آسیب‌های اخلاقی، 40 درصد سرقت‌ها، 30 درصد کودک آزاری، 25 درصد قتل عمد، 20 درصد از جرائم منکرات و 10 درصد جرائم مالی حاصل اعتیاد است و مهم‌ترین مولفه برای مقابله با آن عامل خودکنترلی است.

وی افزود: علاوه بر اینکه مواد مخدر و اعتیاد در حوزه اجتماعی به خانواده صدمه می‌زند در حوزه اقتصاد نیز سالیانه 20 هزار میلیارد تومان به اقتصاد لطمه می‌زند و این معضل حتی محیط‌های آموزشی، مدارس و دانشگاه‌ها را در تیررس خود قرار داده است.

مشاور وزیر کشور ادامه داد: در حالی که جهان و جهانیان به این نتیجه رسیدند که مهم‌ترین عامل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مذهب است و اسلام نیز در 14 قرن گذشته مهم‌ترین مولفه در مهار و کنترل آسیب‌های اجتماعی نماز و مذهب را برشمردند.

صرامی بیان داشت: باورهای دینی و تقویت معنویت در مدارس و بالاخص دانشگاه‌ها باید جدی گرفته شود و اگر نوجوانان و جوانان عامل خودکنترلی را تقویت و دارای ثبات ایمانی شوند در مواجه با محیط‌های منفی به سوی اعتیاد سوق نمی‌یابند.

وی گفت: مهمترین عامل و ترمز دستی در مقابل آسیب های اجتماعی کنترل خواهد بود و باید برای تقویت باورهای دینی مبلغین اقدامات جدی انجام دهند.

صرامی تصریح کرد: تا عمل به انقلاب فرهنگی بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری فاصله است و به شکل جدی‌تر با عمل شود.

وی اظهار کرد: مهارت زندگی مورد دیگری است که به آن بی‌مهری شده و برای تقویت روانی و اجتماعی مورد تاکید روایات و ادعیه است که مهارت خودآگاهی و مهارت زندگی اسلامی برای 13 میلیون نفر جمعیت دانش‌آموزی و 4.5 میلیون نفر دانشجو ترویج صحیح و کامل صورت نگرفته است.

ی اظهار داشت: پدران و مادران قرن 21 شیوه درست سبک فرزند پروری را نمی دانند و باید مهارت های آن را از لابه لای علوم دینی فراگرفته و به فرزندان آموزش دهند زیرا 85 درصد شخصیت فرزندان قبل از 7 سال شکل می گیرد و اگر در این مدت سلامت روان آنان را تقویت کنیم و اهل نماز قرار دهیم عامل خود کنترلی در آنها تقویت خواهد شد.

حمید صرامی مشاور ستاد مبارزه با مواد مخدر

وی تصریح کرد: در جهان امروز 600 نوع مواد روانگردان وجود دارد که گرچه همه آنعا وارد کشور ما نشده  اما با تقویت باورهای دینی می توانیم جوانان را در مقابل این گونه تهدیدات ایمن کنیم.

صرامی یادآور شد: اگر این گونه اجلاسیه ها نمی تواند جمعیت 80 میلیون نفری کشور را در مقابل آسیب ها کنترل کند اما نجات جان یک نفر نیز سبب احیاء نفوس انسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار