مردم کشورتا کنون ۲۰۰ میلیارد ریال زکات پرداخته اند.

پرداخت ۲۰۰ میلیارد زکات در کشور

به گزارش گلستان 24، مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) امروز در دیدار با امام جمعه گنبدکاووس گفت ؛ این مبلغ در مقایسه با مدت مشابه پارسال از افزایش چشمگیری یافته است.
نجفعلی انتظاری گفت ؛ امسال مبلغ نهایی جمع آوری زکات سه هزار و 50 میلیارد ریال زکات پیش بینی شده است.
وی افزود ؛ برای جمع آوری زکات 60 هزار مبلغ در مناطق مختلف کشور فعالیت می کنند.
نجفعلی انتظاری گفت ؛ افزون بر 60 درصد زکات جمع آوری شده به مصارف نیازمندان و فقرا و 40 درصد برای احداث پروژه های عام المنفعه مانند مسجد، حوزه علمیه، خانه عالم، غسالخانه، خانه بهداشت و تهیه جهیزیه، درمان و مسکن نیازمندان هزینه می شود.
به گفته وی درسال گذشته در مجموع دو هزارو 670 میلیارد ریال زکات جمع آوری شد.
وی، استان های فارس، گلستان و آذربایجان غربی را به ترتیب در صدر استان های پرداخت کننده زکات در کشور اعلام کرد و گفت: ازمجموع زکات جمع آوری شده سال قبل، یک هزارو 50 میلیارد ریال زکات واجب و بقیه زکات مستحب بوده است.
مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین از مساعدت یکصد میلیارد ریالی دولت درسال گذشته به شورای زکات خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده از امسال بخشی از هزینه عملیات اجرایی پروژه های عام المنفعه که از محل زکات احداث می شود، از اعتبارات استانی با اولویت بندی توسط استاندار یا فرمانداران تامین می شود.

امام جمعه گنبدکاووس نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش های کمیته امداد حضرت امام (ره) در جمع آوری زکات، گفت: مصرف زکات در مواردی که شرع اسلام مشخص کرده است، بویژه توزیع بین فقرا و نیازمندان، اعتماد عمومی به پرداخت زکات به این نهاد را بیشتر می کند.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی با اشاره به برخی کمبودها و محرومیت های منطقه گنبدکاووس بویژه دربحث کمبود خانه عالم و حوزه های علمیه، برلزوم توجه ویژه کمیته امداد و شورای زکات آن به رفع این کمبودها تاکید کرد.

براساس احکام اسلامی ، زکات بر 9 قلم کالا و نیز حیوان حلال گوشت شامل 'گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، گوسفند، گاو و شتر' واجب است.

 

انتهای پیام / ا 

منبع : باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

آخرین اخبار