رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان :

تعداد پنج پرنده شامل 4قطعه بوتیمار و یک بَهله سُنقر پس از تیمارداری و کسب توانایی پرواز و زندگی در زیستگاه های طبیعی از سوی محیط زیست بندرترکمن در حاشیه خلیج گرگان رها شدند.

رهاسازی پرندگان در حاشیه خلیج گرگان

به گزارش گلستان24؛رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این پرنده ها در دو هفته اخیر به محیط زیست تحویل شدند که پس بیومتری و اقدامات درمانی توانایی زندگی طبیعی در زیستگاه های منطقه را بدست آوردند.
وی از مردم خواست که در صورت مشاهده هر گونه حیات وحش مصدوم یا بیمار مراتب را از طریق تلفن 1540 به ادارات محیط زیست اطلاع دهند.
به گزارش ایرنا ، بوتیمار یا غمخورک پرنده ای آبچر از خانواده حواصیلیان به طول 78 سانتیمتر بوده، ویژگی این گونه گردن کوتاه است.
دو زیرگونه از بوتیمار در ایران به همین نام شهره اند که در سیستان و سواحل خزر در میان نیزارها و باتلاق ها حضور دارند و شامل بوتیمار و بوتیمار کوچک هستند.
به گزارش ایرنا سنقر تالابی از خانواده سنقرها و راسته شاهین ها است، این پرنده تا 55 سانتی متر طول دارد، تقریبا همیشه در باتلاق ها و تالاب ها و مناطق پوشیده از نیزارهای انبوه مشاهده می شود.
سواحل و آبگیرهای بندرترکمن و گمیشان از مامن های حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی و بسیاری از گونه های مهاجر و بومی است.
گلستان از معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و به گفته مسئولان محیط زیست 114 گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد آوری می کنند.
گمیشان و بندرترکمن در شمال غرب و غرب استان گلستان واقع هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار