مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که برای نخستین بار در استان دوهزار و 500 آبگیر به منظور جمع آوری آب باران و ذخیره نزولات آسمانی در مراتع شمال شهرستان آق قلا در دست ایجاد است.

ایجاد 2500 آبگیر در مراتع شمال آق قلا برای جمع آوری آب باران

به گزارش گلستان24؛ابوطالب قزلسفلو روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: طبق گزارش منابع طبیعی و آبخیزداری آق قلا، عملیات ایجاد این آبگیرها از 25 آبان در سطح 50 هکتار و در اراضی دارای شیب 5 تا 25 درصد با پیمانکاری شرکت تعاونی تخصصی و فراگیر نماد طبیعت این شهرستان آغاز شده است. 
به گفته وی؛ تاکنون یکهزار و 500 آبگیر با مشخصات فنی شکل هلالی نزدیک به نیم دایره به قطر3 متر و عمق 40 تا 50 سانتیمتر اجرا شده است.
وی افزود: با انجام این طرح علاوه بر ذخیره نزولات آسمانی در راستای حفظ و تقویت خاک محل، اقدام به کشت بوته های مرتعی متناسب با منطقه از جمله آتریپلکس و قره داغ خواهد شد.
قزلسفلو گفت: بودجه این طرح با اعتباری افزون بر 275 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی طرح جامع مقابله با بیابان زدایی تامین می شود.
در گلستان حدود 862 هزار هکتار مرتع وجود دارد که بیشتر این مراتع در شمال استان از جمله شهرستان های آق قلا، گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله قرار دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار