سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان خبر داد؛

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: تاکنون بیش از ۶۴ هزار و ۳۳۰ هکتار کلزا در اراضی کشاورزی استان گلستان کشت شده است.

پاشیدن کود پتاسه در دو نوبت در بیش از 540 هزار هکتار از زمین‌های استان

به گزارش گلستان24؛محمدرضا عباسی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت کشت زراعت کلزا در استان اظهار داشت: تاکنون با 13 هزار و 597 پیمانکار در استان گلستان قرارداد بسته شده و بیش از 64 هزار و 330 هکتار کلزا در اراضی کشاورزی استان کشت شده است.

وی افزود: از این میزان سطح زیر کشت کلزا در استان، تاکنون 57 هزار و 230 هکتار سطح سبز شده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیر کشت با  12هزار و 349 هکتار در شهرستان گنبدکاووس بوده، تصریح کرد: با توجه به سطوح کشت مناطق و اهمیت گرده‌افشانی زنبور عسل در مزارع کلزا، معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان باید برای هدایت زنبورداران اقدام کند.

عباسی اظهار کرد: تهیه بذور باکیفیت و تولید بالاتر با یارانه و در کنار آن تهیه مقادیر لازم سموم مورد نیاز و حشره‌کش‌ها و کودها برای مقابله با آفات و بیماری‌ها از جمله برنامه‌های ما در فصل کشت است.

وی افزود: مزارع کلزای که در نیمه نخست آذر ماه کشت شده‌اند و در حال حاضر در مرحله رویشی 3 تا 5 برگی هستند که نشانه رشد خوبی نیست و کشاورزان باید در این مرحله از کود استفاده کنند تا رشد گیاه سریع‌تر انجام شود.

عباسی تصریح کرد: در این مرحله 100 تا 150 کیلوگرم کود سولفاته و 100 کیوگرم کود پتاسه به عنوان سرک داده شود تا رشد سریع‌تر انجام شود اما در زمین‌هایی که اواخر مهر و اوایل آبان کشت شده‌اند در مرحله گلدهی هستند و نیاز به کود پاشی ندارند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: در بیش از 540 هزار هکتار زمین‌های استان که زیر کشت انواع محصولات پائیزه مانند گندم، جو و کلزا رفته‌اند در 2 نوبت باید کود پتاسه پاشیده شود.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار