معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان گفت: یک‌هزار قطعه مولد ماهی کلمه با هدف بازسازی ذخایر دریای خزر در رودخانه گرگانرود رهاسازی شد.

رهاسازی مولد ماهی کلمه در رودخانه گرگان رود برای بازسازی ذخایر دریای خزر

به گزارش گلستان24؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم از گرگان، محمود سقلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به رهاسازی مولد ماهی کلمه در رودخانه گرگانرود اظهار داشت: از این تعداد مولد ۳ تا ۴ میلیون قطعه بچه ماهی تولید و راهی دریا خواهند شد که بیشتر این ماهی‌ها توسط صیادان بومی صید می‌شوند.

وی با بیان اینکه استان گلستان و رودخانه گرگانرود و قره‌سو را می‌توان به عنوان خاستگاه ماهی کلمه معرفی کرد، افزود: عمده صید صیادان ماهیان استخوانی گونه کلمه است چرا که این گونه به علت کیفیت بالای گوشت و طعم و مزه از شرایط مناسبی برخوردار است.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان با اشاره به دیگر گونه‌های تکثیر شده در آب‌های استان اظهار کرد: در سال جاری علاوه بر تولید گونه‌های دیگر ماهیان استخوانی مانند سفید و کپور دریایی، تکثیر طبیعی گونه کلمه نیز با هماهنگی مرکز تحقیقات آب‌های داخلی استان انجام می‌گیرد.

سقلی درباره فاکتورهای مهم در زمینه مکان‌یابی برای رهاسازی مولدین کلمه گفت: در جلسات برگزار شده با کارشناسان مرکز تحقیقات شیلات استان در زمینه تعیین مکان مناسب برای اجرای پروژه و با بررسی فاکتورهای فیزیکوشیمایی و هیدروشیمی آب از محل‌های مورد نظر، براساس نتایج حاصله مناسب‌ترین محل برای اجرای این طرح محدوده مصوب گرگانرود تعیین شد که رهاسازی در این مکان انجام شد.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان با اشاره به مزایای تکثیر طبیعی ماهی کلمه یادآور شد: از مهم‌ترین مزایای این طرح می‌توان به کاهش هزینه‌های انتقال و تکثیر مولدین در کارگاه، کاهش هزینه‌های، پرورش، صید و رهاسازی بچه ماهیان اشاره کرد.

وی افزود: این رهاسازی از سوی معاونت آبزی پروری، با همکاری معاونت صید و بنادر ماهیگیری و فرماندهی یگان حفاظت شیلات استان، مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان استخوانی گلستان و با همکاری صیادان بومی منطقه انجام شد.

سقلی اظهار کرد: در سال گذشته نیز تعداد ۱۰۰۰ قطعه مولد ماهی کلمه در مسیر رودخانه گرگانرود رهاسازی شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار