رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با بیان اینکه گلستان پارسال با ۶۰ درصد تولید توتون کشور رتبه نخست کشور را از آن خود کرد، گفت: تولید و کشت توتون در استان گلستان امسال افزایش می‌یابد.

افزایش کشت و تولید توتون در استان

به گزارش گلستان24؛حسینقلی قوانلو صبح امروز در نشست میز تخصصی توتون در گرگان اظهار داشت: استان گلستان با تولید60 تا 65 درصد توتون کشور رتبه نخست کشور را دارد و امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان افزایش یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تاکید کرد: استان گلستان پارسال با 60 درصد تولید توتون کشور رتبه نخست کشور را از آن خود کرد و هدف از تشکیل میز توتون در گلستان هم بررسی برداشت توتون و صادرات آن است.

وی با اشاره به کاهش قرداد شرکت دخانیات تصریح کرد: دخانیات قراردادش را به 2هزار تن کاهش داده و هرچند ما هنوز پیگیر آن هستیم این میزان افزایش یابد اما کشاورزان همچنان به کشت خود ادامه دهند.

قوانلو خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری هم در استان گلستان در حال احداث کارخانه است که توان فرآوری 600 تن را دارد که در فاز نخست آن که به بهره‌برداری رسید 200 تن فرآوری را انجام می‌دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان افزود: تا پایان برنامه ششم توسعه سطح کشت توتون در گلستان 5 برابر می‌شود و از کشاورزان می‌خواهیم نگران کشت نباشد و بدون قرارداد هم توتون کشت کنند و امسال سال خوبی برای توتون خواهد بود.

قوانلو تصریح کرد: در سال حمایت ملی از کالای داخلی و مبارزه با قاچاق کالا و بحث افزایش قیمت ارز می‌توان امیدوار بود که در فصل برداشت با قیمت مناسب توتون خریداری شود و پیش‌بینی می‌شود برداشت توتون از 3 هزار تن به 3500 تن در استان برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان افزود: کشت توتون مزیت‌های فراوانی دارد از جمله ایجاد شغل برای افراد زیاد و مصرف پایین آب که باید روی افزایش کشت آن تاکید شود.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار