نامگذاری سال ۹۷ با عنوان حمایت از کالا ایرانی نشان از اهمیت این موضوع در چند سال اخیر است که می‌توان با فرهنگ سازی، تقویت اراده ملی و نقش مضاعف مردم در این امر پیشگام شد.

واکسینه کردن اقتصاد کشور با حمایت از کالای ایرانی
به گزارش گلستان24؛اقتصاد همه چیز یک کشور است و همه جوانب دیگر آن، چه سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و مذهبی تحت تاثیر همین اقتصاد قرار می‌گیرد.


تولید ملی چیست؟

 
تولید ملی یا محصول ملی به ارزش پولی همه‌ی کالا‌ها و خدماتی که در دوره معینی، معمولا یک سال، در کشوری تولید شده، گفته می‌شود.

تولید ملی یک جریان در واحد زمان است و معمولا بر حسب دلار در سال بیان می‌شود.

درآمد ملی به ارزش پولی تمامی درآمد‌هایی که در دوره‌ی معینی در کشوری، در جریان تولید، کسب شده گفته می‌شود.

تولید ملی را بسته به اینکه هزینه‌های تولید از آن کم شده یا نه می‌توان به دو زیرشاخه تولید خالص ملی و تولید ناخالص ملی تقسیم کرد.اصلی‌ترین مزایای حمایت از تولید ملی

تولید ملی که با حمایت از نیروی کار و سرمایه ایرانی رقم می‌خورد گامی برای رسیدن به استقلال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور است.

حمایت از کالا ایرانی مزیت‌های بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به حفظ مشاغل موجود دربخش‌های تولیدی، حفظ وضع موجود اشتغالدر کشور، گسترش و ایجاد مشاغل جدید به واسطه فراهم شدن تقاضای جدید، کاهش نرخ بیکاری، گسترش چرخه‌های تولید به صورت مستقیم وغیر مستقیم و افزایش توان پولی، مالی و اعتباری کشور و افزایش قدرت وام دهی به سایر کشورهااست.
 
 
 

همچنین از دیگر مزیت‌های حمایت از تولید ملی افزایش درآمد‌های ناشی از مالیات و افزایش منافع جمعی مردم، سالم سازی و تقویت فرآیند‌های تولید، توزیع و مصرف کشور، صرفه جویی‌های اقتصادی بواسطه استفاده بهینه از تجهیزات تولید و صرفه جویی‌های ناشی از مقیاس تولید، کاهش قیمت تمام شده محصولات بواسطه تولید انبوه و رقابتی شدن فضای کسب و کار و به دنبال آن افزایش منافع مردم است.


نقش مردم در حمایت از کالا ایرانی

هر کدام از ما برای اینکه بتوانیم شاهد پیشرفت روز افزون کشورمان باشیم باید حمایت از کالا ایرانی را از خانواده، دوستان و آشنایان در سطح مختلف جامعه آغاز کنیم و بعد تبلیغ و ترویجش دهیم.

حالا، اما واژه تولید ملی برای همه آشناست و تبدیل به دغدغه‌ای ملی شده است، از این رو به سراغ مردم و بازاریان رفتیم تا در این خصوص با آن‌ها گفتگو کنیم.

در اکثر مغازه‌ها هم کالا ایرانی و هم کالا خارجی یافت می‌شد.
 
 

فروشنده گلستانی می‌گفت: به دلیل اینکه برای کالا‌های ایرانی خوب فرهنگ سازی نشده است بسیاری از فروشندگان اجناس ایرانی خود را با نام برند‌های خارجی و به اسم جنس ترک به فروش می‌رسانند.
 
 

مردم نیز در پاسخ به این سوال که بیشتر به خرید چه کالایی تمایل دارند گفتند: تنها چیزی که برای من اهمیت دارد کیفیت کالا است و فرقی نمی‌کند که ایرانی یا خارجی باشد.

فردی دیگر می‌گفت: تنها از کالا داخلی استفاده می‌کنم و اگر کیفیت کالا‌ها بالا برود و قیمت آن‌ها نیز مناسب باشد مردم حتما استقبال می‌کنند.
 
 

حاجیلری عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس اجتماعیدر گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ گفت: اگر چه برای حمایت از تولید ملی، دولت است که باید پیشقدم شود، اما نقش محوری را مردم دارند چرا که مصرف کننده اصلی در کشور مردم هستند.
 
 

وی افزود: ما باید نسبت به کشور خود توجه داشته باشیم و برای رسیدن به استقلال ایثار و از خودگذشتگی کنیم.

نجداحمدی فعال اقتصادی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ گفت: تمام کشور‌هایی که در بحثصادرات، قوی و خودکفا هستند یک غیرت ملی کاملا قوی نسبت به تولید داخلی دارند.
 
 

وی افزود: برای مثال کشور ترکیه که در آن همه  نوع تبلیغات تجارتی انجام می‌شود اما کالایی که تولید آن کشور است نزد آحاد مردم اعتبار خاصی دارد.
 

نتیجه بی توجهی به حمایت از تولید ملی

حمایت نکردن از کالا داخلی باعث افزایش بیکاری در جامعه و تعطیل شدن بسیاری از تولیدی‌ها خواهد شد.

در جوامعی که اقتصاد ضعیف و بیمار دارند با توجه به افزایش نرخ بیکاری، میزان آسیب پذیری نیز افزایش پیدا می‌کند و درصد آسیب‌های اجتماعی روندی صعودی پیدا می‌کنند.

هر ایرانی با خرید کالای خارجی، نیروی کار خود را بیکار کرده و در نتیجه رشد تولید داخلی را متوقف می‌کند.
 

حاجیلری عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ گفت: اصلی‌ترین دلیل بیکاری جوانان ما، وارد کردن کالا‌های مورد نیاز کشور از خارج بوده که اگر همان کالا‌ها در داخل کشور تولید شود، سطح نیاز بنگاه‌های اقتصادی داخلی بالا رفته و مجبور به استخدام افراد بیشتری می‌شوند و این از بیکاری جلوگیری می‌کند.

آقای نجد احمدی فعال اقتصادی گلستانی هم در این باره گفت: حمایت از کالای ایرانی باعث رشد اقتصادی و سرانه دریافتی کشور می‌شود و این مستقیما در کوتاه مدت و بلند مدت در سفره‌های مردم نقش خواهد داشت.

وی افزود: اگر تولید کنندگان بهتر کار کنند به نفع کارگران خواهد بود و این چرخه در داخل کشور خواهد چرخید.دلیل کیفیت کالا‌های خارجی چیست؟

حاجیلری عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس اجتماعی گفت: دلیل کیفیت اجناس خارجی تولید، ارائه و استفاده مردم و بازخوردی که از مردم دریافت می‌کنند است.

وی افزود: برای مثال در کشور‌های توسعه یافته بعد از تولید خودرویی، مردم از آن استفاده می‌کنند و اگر ایرادی داشت آن را با تولیدکننده در جریان می‌گذارند و تولید کننده در تولیدات بعدی سعی در رفع این نواقص می‌کند و از این رو محصولات به سمت باکیفیت شدن پیش می‌روند.تبلیغات برای محصولات داخلی

یکی از مهم‌ترین زمینه‌های حمایت از خرید کالای ایرانی، فرهنگ سازی و آموزش است.

در گفتگویی که با اقشار مختلف جامعه داشتیم هرکدام در جایگاه خود راهکاری برای حمایت از تولید ملی داشتند.

فردی که در آموزش و پرورش مشغول به کار بود در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ گفت: اگر در کتاب‌های درسی بخشی با عنوان حمایت از کالا ایرانی آورده شود، تاثیر بسیاری در ایجاد این فرهنگ در کشور خواهد داشت چراکه این فرهنگ باید از پایه در مردم نهادینه شود.
 
 

فردی می‌گفت: تولیدکنندگان می‌توانند با بالا بردن کیفیت محصولاتشان، دادن ضمانت خوب و متعهد بودن روی آن و طراحی زیبا برای محصولاتشان، مردم را به سمت خرید کالا ایرانی سوق دهند.
 
 

نجداحمدی فعال اقتصادی گفت: همه اقشار جامعه باید این رویکرد را داشته باشند و حتی تولیدکننده هم باید از مواد اولیه داخلی استفاده کند.
به رغم تمام مشکلات در راه تولید، بسیاری از تولید‌کننده‌های داخلی کالا‌های بسیار با کیفیتی تولید می‌کنند که مصرف کننده می‌تواند برای حمایت از تولید داخلی خود را مجاب به استفاده از آن‌ها کند.

خرید کالای ایرانی می‌تواند به مثابه پادزهری در برابر آسیب‌ها و آفت‌های مختلف باشد.

به امید روزی که هیچ کارگاه و کارخانه ایرانی به دلیل خرید کالای خارجی مصرف کنندگان ایرانی به ورطه ورشکستگی و تعطیلی نیفتد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار