مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گلستان با اشاره به اینکه ماه رمضان بهترین فرصت برای تبلیغ صرفه جویی در مصرف آب است، گفت: سرانه میزان مصرف آب شرب آشامیدنی،‌ صنایع و کشاورزی به ازای هر یک از افراد در استان گلستان یک‌هزار و ۴۰۰ مترمربع است.

ماه رمضان بهترین فرصت برای تبلیغ صرفه جویی در مصرف آب است

به گزارش گلستان24؛مهدی شکیبافر پیش از ظهر امروز همایش نقش روحانیون در تبیین سبک زندگی اسلامی با حمایت از کالای ایرانی اظهار داشت: در حال حاضر در بزرگترین خشکسالی 250 سال اخیر هستیم و باید موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ‌سرانه میزان آب شرب آشامیدنی،‌ صنایع و کشاورزی به ازای هر یک از افراد در استان گلستان یک‌هزار و 400 مترمربع است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گلستان ادامه داد: ‌میزان مصرفی آب در ایران در مقایسه در جهان 2 برابر است و باید فرهنگ صرفه‌جویی را در سرلوحه کار خود قرار دهیم.

شکیبافر تاکید کرد: ‌یکی از موضوعاتی که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند و سبب صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی می‌شود عدم آتش‌زدن کاه و کلش مزارع است که درخواست داریم روحانیون در تریبون‌هایی نماز جمعه و 30 شب ماه مبارک رمضان به این مهم تاکید کنند.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گلستان یادآور شد: از مجموعه آب موجود در سطح کره زمین 97 درصد شور است و از 3 درصد باقی‌ مانده تنها یک درصد در دسترس است و این مهم اهمیت آب شیرین را نشان می‌دهد. ‌کشور ایران ما هیچ‌گاه پرباران و پرآب نیست و در 2 دوره طولانی خشکسالی را تجربه کرده است.

شکیبافر گفت: قرآن کریم توجه و عنایت زیادی را به طبیعت و عناصر طبیعت دارد و بیش از 100 آیه به صورت متفرقه درباره آب در طبیعت وجود دارد و درخواست داریم روحانیون در ایام مبارک پرفیض رمضان با توصیه‌های خود جامعه را با فرهنگ‌صرفه‌جویی بیش از پیش آشنا کنند.

وی افزود: ‌سطح بهره‌مندی روستاهای استان گلستان براساس آمار سال 1395 از آب شرب 70.16 است که در مقایسه با سطح‌بهرمندی که در کشور 76.2 درصد است، پایین‌تر هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گلستان گفت: تعداد کل مجتمع آبرسانی در استان گلستان 54 مورد بود و تعداد 45 مورد مجتمع باقی مانده و تکمیل نشده است.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار