مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان با اعلام تامین حقابه تالاب بین‌المللی آلاگل گفت: این تالاب مهم استان گلستان در حال احیاء و در وضعیت مناسب قرار گرفت.

 تالاب بین‌المللی آلاگل احیاء می‌شود

 به گزارش گلستان24؛به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، امیر عبدوس اظهار داشت: با استفاده از اعتبارات طرح حفظ و احیاء تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور، مسیر ورودی آب به تالاب آلاگل لایروبی و با بارش‌های خوب 2 روز اخیر، این تالاب در حال آبگیری است.

وی ادامه داد: لایروبی به موقع کانال آبرسان از سد دانشمند و هماهنگی‌های انجام شده با شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان گلستان به منظور انتقال به موقع سیلاب‌های سطحی در پی بارش‌های اخیر، سیلاب را قبل از آبگیری سد دانشمند به سمت این تالاب گسیل داشته است.

عبدوس با قدردانی از همکاری شرکت سهامی آب منطقه‌ای گلستان در اولویت بخشی حق‌آبه محیط زیست به دیگر مصارف افزود: آخرین آبگیری این تالاب مربوط به تابستان سال 95 بوده و پس از آن به علت رسوبات بالای سیلاب و مسدود بودن کانال آبرسان، هیچ سیلابی به سمت تالاب جاری نشده بود که با اقدامات اجرایی این اداره کل از اسفندماه سال گذشته و لایروبی کانال انتقال، که عملیات اجرایی آن تا پایان فروردین ماه به طول انجامید موفقیت آبگیری مجدد تالاب موجی از شادی را در محیط‌بانان تالاب و دوستداران محیط زیست ایجاد و این تالاب را که در وضعیت کم آبی و یکی از کانون‌های احتمالی ایجاد گرد و غبار بود، از خشکیدگی قطعی نجات داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان با اعلام اینکه تالاب آلاگل در حال آبگیری شدن است، افزود: پس از آبگیری این تالاب، همه تلاش خود را برای پیگیری و احیای حق‌آبه 2 تالاب آجی گل و آلماگل انجام خواهیم داد.

عبدوس گفت: ‌تالاب‌های آلاگل، آلماگل، آجی‌گل از مجموعه تالاب‌های بین‌المللی کشور در دشت ترکمن صحرا و در نزدیک مرز ایران و ترکمنستان، از مناطق مهم دیدنی استان گلستان است که سالانه طبیعت گردان و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند که در سال 1388 با تامین حق‌آبه از سد دانشمند به واسطه احداث کانال آبرسان از فهرست تالاب‌های در معرض خطر جهان(فهرست مونتروکس) خارج شدند.

وی اظهار کرد: تالاب بین‌المللی آلاگل زمستان گذشته میزبان بیش از 130 هزار پرنده مهاجر و بومی بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار