معاون فنی مرکز بهداشت گلستان:

معاون فنی مرکز بهداشت گلستان گفت: در حال حاضر در استان گلستان قریب به 10.5 درصد افراد تنباکو مصرف می‌کنند.

10.5 درصد جمعیت گلستان تنباکو مصرف می‌کنند/ 5.5 درصد افراد در گلستان سیگاری هستند

به گزارش گلستان24؛سید مهدی صداقت صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: در حال حاضر مصرف تنباکو در کشور ایران قریب به 14.5 درصد است و در استان گلستان قریب به 10.5 درصد مصرف تنباکو را دارند.

وی تصریح کرد: روند مصرف دخانیات در سطح دنیا بسیار بالا است و یک میلیارد و 400 میلیون نفر از جمعیت دنیا به مصرف دخانیات و سیگار مشغول هستند.

معاون فنی مرکز بهداشت گلستان ابراز کرد: 84 درصد از افراد سیگاری در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و متاسفانه در کشور ایران قریب به 8 میلیون نفر سیگار می‌کشند و قریب به 12 میلیون نفر در ایران مواد دخانیات را مصرف می‌کنند یعنی بیش از 10 درصد از جمعیت کشور دخانیات مصرف می‌کنند.

صداقت خاطرنشان کرد: فرد سیگاری به کسی اطلاق می‌شود که در طول عمر خود 100 نخ سیگار مصرف کرده باشد و اکنون نیز در حال مصرف سیگار است.

وی اذعان کرد: در حال حاضر مصرف تنباکو در کشور ایران قریب به 14.5 درصد است و در استان گلستان قریب به 10.5 درصد مصرف تنباکو را دارند.

*بالاترین سطح مصرف دخانیات در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و قزوین است

معاون فنی مرکز بهداشت گلستان افزود: آقایان 18 درصد و بانوان قریب به دو درصد به مصرف دخانیات روی آورده‌اند و در کشور ایران 10 درصد سیگار مصرف می‌کنند و در استان گلستان 5.5 درصد افراد سیگاری هستند.

صداقت تصریح کرد: بالاترین سطح مصرف دخانیات در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و قزوین است و به عبارت دیگر میزان مصرف دخانیات در غرب کشور بیشتر است.

وی بیان کرد: سالیانه 7 میلیون از مردم جهان به دلیل مصرف سیگار از بین می‌روند و استان گلستان دارای جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 900 نفر است یعنی سالی بیش از سه برابر جمعیت استان گلستان به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

معاون فنی مرکز بهداشت گلستان خاطرنشان کرد: در هر پنج ثانیه در دنیا یک نفر به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.

صداقت تصریح کرد: سالیانه حدود 890 هزار نفر در دنیا به دلیل استشمام دود سیگار و مصرف غیر مستقیم دود سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

*مصرف سیگار در فضای خانه باعث تشدید بیماری آسم و عفونت گوش میانی در بچه‌های افراد سیگاری می‌شود

وی اذعان کرد: مصرف سیگار در فضای خانه باعث تشدید بیماری آسم و عفونت گوش میانی در بچه‌های افراد سیگاری خواهد شد.

معاون فنی مرکز بهداشت گلستان تصریح کرد: عامل بروز 90 درصد سرطان‌های ریه به دلیل مصرف مواد دخانیات است و همچنین 80 درصد از مبتلایان به برونشیت مزمن کسانی هستند که دخانیات مصرف می‌کنند.

صداقت گفت: 90 درصد عامل بروز بیماری انسدادی مزمن ریه در افراد کشیدن سیگار است و در صورتی که این افراد سیگار را ترک نکنند به جایی خواهند سید که کپسول اکسیژن را مادام‌العمر همراهشان مصرف کنند.

وی افزود: مصرف سیگار، خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را تا چهار برابر در افراد سیگاری افزایش می‌دهد.

/فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار