معاون استاندار گلستان با اشاره به اینکه افزایش رشته‌های دانشگاهی براساس توسعه استان باشد، گفت: دهکده گیاه‌هان دارویی در شرق گلستان احداث می‌شود.

احداث دهکده گیاه‌هان دارویی در شرق گلستان

به گزارش گلستان24؛ محمود ربیعی در آیین افتتاح ساختمان جدید دانشگاه علمی‌کاربردی استان گلستان اظهار دا‌شت:‌ یکی از بخش‌های اقتصاد مقاومتی شناسایی مزیت‌های هر ‌منطقه و استفاده از آن مزیت برای هزینه تمام شده و بومی‌سازی محصول و خدمات است.

وی تصریح کرد: استان گلستان استانی است که مباحث تولید و اقتصادی از قدیم و ایام بر پایه کشاورزی استوار بوده است. تولید گندم طلای زرد منطقه و کلزا و جو و سیب‌زمینی را در استان داریم و بخش عمده سفره کشور از این استان تامین می‌شود.

وی ‌با بیان اینکه امسال شاهد آن هستیم بیش از ٣٥� هزار تن محصولات کشاورزیبیشتری نسبت به سال گذشته در استان برداشت شده،‌ تاکید کرد: ٩١ درصد بنگاه‌های اقتصادی ما خرد و کوچک است و تنها ٣ درصد ‌بنگاه‌های ما دارای اشتغال بالای ١� � نفر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار گلستان تاکید کرد: در تولید میگو حداقل در ٥ سال گذشته ٣� � درصد افزایش یافته و در برنامه پنج ساله ششم بنا است حدود ٢٥� هزار تن تولید میگو داشته باشیم که امروز به یک میلیون ٧� � هزار تن رسیده را به ٤ میلیون تن تا پایان برنامه ششم برسانیم.

ربیعی یادآور شد: دهکده گیاه‌هان دارویی در منطقه شرق استان از طریق جهاد دانشگاهی کلنگ‌زنی می‌شود. مراکز علمی‌کاربردی ما باید پرتلاش‌تر باشند و این دانشگاه به دنبال این بود که حلقه‌ای واسط برای صنعت و علم شوند و باید این حلقه مستحکم‌تر شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار گلستان گفت: ‌رشته‌های تحصیلی دانشگاهی باید در استان داشته باشیم که خروجی مناسبی در اشتغال و ارزش افزوده استان داشته باشد. ساختمان ‌جدید دانشگاه علمی‌کاربری که ساخته شده امیدواریم سبب شود که حرکت رو به رشدی را در استان گلستان به وجود بیاورد.

وی به توسعه رشته‌های دانشگاهی در مسیر توسعه استان اشاره کرد و افزود:‌ باید دانشگاه علمی‌کاربردی به سمتی حرکت کند که منجر به آبادانی و درآمد بالاتر مردم و تحقق اقتصاد مقاومتی شود.

حجت‌الاسلام محمدقاسم لیوانی، ‌مشاور استاندار گلستان در امور روحانیت هم در این جلسه افزود: دانشگاه علمی‌کاربردی باید به دنبال عمل به اسمی باشد که انتخاب کرده و رشته‌ها که انتخاب می‌کند کاربردی باشد و دانشجویان ما پس از فارغ التحصیلی در کار به‌کارگیری شوند.

وی تصریح کرد: ‌یکی از مشکلاتی که در جامعه شاهد آن هستیم این است که به سمت مدرک‌گرایی رفتیم و یکی از مواردی که سبب تاسف من می‌شود این است که حوزه‌های علمیه نیز به سمت مدرک‌گرایی رفتند.

وی افزود: ‌تلاش و کوشش دانشگاه علمی‌کاربردی باید با توجه به اسمی که انتخاب کرده، بیش از دانشگاه‌های دیگر باشد و دانشگاه جامع علمی‌کاربردی باید جایگاه خود را حفظ کند و نه به عنوان مکانی برای مدرک‌گرایی و استفاده از امتیازاتش در نظر گرفته شود.

مشاور استاندار گلستان در امور روحانیت تاکید کرد:‌ دانشگاه علمی‌کاربردی واقعا در عمل باید علمی‌کاربردی باشد و بر ایناساس است که امام علی(‌ع) فرمود که فرزندان خود را در رشته‌ای به‌کارگیرید که در آینده برای آنها کاربردی باشد.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار