کارشناس تاریخ در گلستان:

یک کارشناس تاریخ در گلستان گفت: دین در سایه شناخت و تعقل به دست می‌آید نباید تنها به ظاهر دین توجه کرد و از بطن دین دوری کنیم.

دین در سایه شناخت و تعقل به دست می‌آید

به گزارش گلستان24؛محمد کاویانی پیش از ظهر امروز در جمع هیئت‌های مذهبی شهرستان گرگان اظهار کرد: دین در سایه شناخت و تعقل به دست می‌آید اگر در بطن دین تفکر کنیم باعث تقویت دین اسلام در خودمان خواهیم شد.

وی در خصوص پیدایش خوارج در زمان حکومت امام علی (ع) تصریح کرد: پیدایش خوارج در زمان آغاز حکومت امام علی (ع) تاثیر بسیار زیادی در دوران تاریخ اسلام داشت.

کارشناس تاریخ در گلستان با بیان اینکه عوامل متعددی باعث به وجود آمدن خوارج در تاریخ اسلام شد، ابراز کرد: یکی از اهداف مهم در بدو ورود اسلام این بود که خط بطلان بر تعصبات قومی و قبیله‌ای بکشد که در آن زمان این تعصبات به شدت وجود داشت و این تعصبات عاملی برای پیدایش خوارج در تاریخ اسلام بود.

کاویانی خاطرنشان کرد: یک عده‌ای از افراد خاص در دوران حکومت امام علی (ع) از سیاست کناره‌گیری کردند که کناره‌گیری این افراد خواص بی‌بصیرت از سیاست باعث ایجاد شک و تردید در بین برخی از یاران امام علی (ع) اتفاق بیافتد و مخالفت با این امام برخاستند و علیه او شورش کردند.

یک مدرس دانشگاه در استان گلستان اذعان کرد: هنگامی که جنگ صفین در زمان حکومت امام علی (ع) رخ داد به دلیل طولانی شدن این جنگ تعداد 12 هزار نفر برای جمع‌آوری غنیمت از سپاه امام علی (ع) جدا شدند.

وی تصریح کرد: مردم عراق مدام در حال جنگ بودند و این جنگ‌ها باعث شد که کمتر به بنیان دین توجه کنند و تنها به ظواهر دین مانند نماز، روزه و جهاد اکتفا می‌کردند و اگر در بطن دین نیز تفکر می‌کردند خواه و ناخواه در تقویت دین اسلام در خودشان موثر بودند.

کاویانی یادآور شد: دین در سایه شناخت و تعقل به دست می‌آید هر چند احساس نیز در دین موثر است اما در کنار احساس تعقل و شناخت هم باید حکمفرما باشد تندروی‌ها و قرائت نادرستی که از دین وجود دارد باعث کج‌فهمی برخی افراد در زمان حکومت حضرت علی(ع) در دین ایجاد می‌شود و افرادی که تا دیروز سینه‌چاک امام علی (ع) بودند در مقابل این امام می‌ایستند و او را کافر می‌پندارند.

کارشناس تاریخی در گلستان اظهار کرد: خوارج فقط پوسته دین را پذیرفتند و بطن دین را فراموش کردند زمانی که دشمن قرآن را بر سر نیزه می‌کنند امام علی (ع) رو به 12 هزار نفری که از دین خارج شدند می‌کنند و می‌گوید من قرآن ناطق هستم اینها پوستی بیش نیست اما این افراد توجهی به فرمایشات امام علی(ع) نمی‌کنند و در برابر امام علی می‌ایستند و گفتند که در برابر قرآن شمشیر نمی‌کشیم.

کاویانی بیان کرد: اگر مردم پیرو ولایت باشند مشکی برایشان پیش نخواهد آمد و زمانی که به پوسته دین بپردازیم از بطن دین دور خواهیم شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار