رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با اشاره به صادرات ۲۲۵ میلیون دلار کالا از استان، گفت: صادرات غیرنفتی استان گلستان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد ۷ درصدی داشته است.

صادرات ۲۲۵ میلیون دلاری کالا از استان گلستان

به گزارش گلستان24؛ حسینقلی قوانلو صبح امروز در دومین جلسه کارگروه توسعه صادرات و کمیته برون‌گرایی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی ستاد اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: تغییر ارزش دلار در چند ماه پایانی سال گذشته سبب شد تا از انتهای پاییز تا پایان سال 96 رشد بسیار خوبی را در صادرات غیر نفتی استان شاهد باشیم و در مجموع در سال 96 صادرات استان از 211 میلیون دلار در سال 95 با رشد 7 در صدی به 225 میلیون دلار رسید.

به گفته وی، اقلام عمده صادراتی استان شامل پنیر، رب گوجه فرنگی، میله‌گرد، پلی‌استایرن، تخته فشرده ونئوپان، پریفرم، پلی اتیلن، قطعات سوله و ید بوده‌اند.

وی با اشاره به این که کشورهای عراق با 86 میلیون دلار، ترکمنستان 55 میلیون دلار، افغانستان 13 میلیون دلار و قزاقستان حدود 10 میلیون دلار صادرات مهمترین کشورهای هدف صادراتی استان بوده‌اند، گفت: کشورهای رومانی،روسیه، بلغارستان، ازبکستان، ترکیه ،هند، چین، قطر، پاکستان ،ایتالیا، ویتنام، آذربایجان، هنک کنگ، صربستان، گرجستان، قرقیزستان، بوسنی و هرز گوین، یونان، تاجیکستان، بحرین، لهستان، نروژ، کنیا، ارمنستان، کویت، آلمان، امارات واسترالیا، کشورهایی بودند که در سال گذشته از استان گلستان محصولاتی به آنها صادر شد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: با توجه به مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه توسعه صادرات استان در سال گذشته، توسعه کشورهای هدف صادراتی را مدنظر قرار دادیم که این مهم در سال گذشته به خوبی محقق شد.

وی با بیان این که واردات برای استان گلستان یک مزیت است،گفت: از آنجا که عمده واردات استان کالاهای واسطه‌ای هستند نه کالاهای مصرفی و مزیت کالاهای واسطه‌ای این است که پس از فرآوری دوباره صادر می‌شوند، به نفع استان ماست که واردات به استان‌مان رشد کند.

قوانلو تصریح کرد: خوشبختانه روند مثبت توسعه صادرات استان که ماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شده همچنان ادامه داشته ودر فروردین ماه سالجاری صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد داشته است که امیدواریم این روند روبه رشد همچنان تداوم داشته باشد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان به انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اورآسیا نیز اشاره کرد و افزود: این موافقت‌نامه با توجه به بازار 180 میلیون نفری کشورهای عضو اورآسیا فرصت بسیار خوبی را پیش‌روی صادرکنندگان ما قرار می‌دهد و امیدواریم این فرصت سبب رشد صادرات استان ما شود.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار