مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: از سال ۹۲ تاکنون نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان در حوزه ماشین‌های کشاورزی، تجهیزات و ادوات در زیر بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری تسهیلات پرداخت شده است.

پرداخت  تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گلستان

به گزارش گلستان24؛عیدمحمد فاروقی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از سال 92 خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون با هدف ارتقاء وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی در وزارتخانه تدارک دیده شده و استان گلستان در سهمیه در نظر گرفته شده جزء استان‌های پیشتاز کشور است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه هدف رسیدن به ضریب مکانیزاسیون 1.6 اسب بخار بود اما هم‌اکنون که 2 سال از برنامه ششم باقی مانده است، از افق برنامه عبور کرده‌ایم.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: 2900 دستگاه کمباین عملیات برداشت محصولات پاییزه را در سطح 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام می‌دهند که بین 150 تا 200 دستگاه از کمباین‌ها از دیگر استان‌ها وارد گلستان می‌شوند.

فاروقی با بیان این‌که استان گلستان بعد از فارس، بیشترین شمار کمباین را دارد، گفت: کمباین‌های استان گلستان در عملیات برداشت 17 استان کشور نقش دارند.

وی گفت: در سال 91 ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان گلستان 1.2 اسب بخار بود اما امروز این ضریب به 1.7 اسب بخار افزایش یافته است.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: از سال 92 تاکنون نزدیک به 400 میلیارد تومان در حوزه ماشین‌های کشاورزی، تجهیزات و ادوات در زیر بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری اعم از کمک‌های فنی اعتباری، نقدی، بلاعوض، تسهیلات یارانه‌دار و دیگر تسهیلات بانک‌ها هزینه شده است.

فاروقی با بیان این‌که 48 درصد کمباین‌های استان فرسوده هستند، اظهار کرد: با دستور استاندار گلستان مقرر شد از محل تسهیلات اشتغال روستایی 200 دستگاه کمباین به کشاورزان تحویل داده شود. این تسهیلات با کارمزد 4 درصد در مناطق روستایی و 6 درصد در دیگر مناطق است. تاکنون بیش از 150 پرونده تشکیل شده که 130 پرونده مورد موافقت کارگروه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این تسهیلات، 2.4 میلیارد تومان از اعتبارات استان در قالب کمک به کاهش سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.

دبیر ستاد برداشت محصولات کشاورزی استان گلستان با اشاره به بحث آتش زدن بقایای گیاهی محصولات، تصریح کرد: در سال 90 بیش از 1100 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود که با اقدامات و اطلاع‌رسانی‌هایی که صورت گرفت، هر سال شاهد کاهش این آمار هستیم. سال گذشته نزدیک به 500 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود و امسال نیز تاکنون کمتر از 300 هکتار از مزارع اعم از محصولات و کاه و کلش دچار آتش‌سوزی شده است.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار