رییس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: برداشت دانه روغنی کلزا از اراضی زیر کشت در مناطق دشت استان به پایان رسیده، اما در منطقه های کوهستانی ادامه دارد.

ادامه برداشت کلزا در مناطق کوهستانی استان

به گزارش گلستان24؛علی موسی خانی روز یکشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: حدود یکهزار هکتار از اراضی کشاورزی مناطق کوهستانی استان به کشت کلزا اختصاص دارد.
وی گفت: تاکنون از اراضی زیر کشت کلزا در مناطق دشت 110 هزار تن محصول برداشت و به مراکز خرید تضمینی جهت حمل به کارخانه های روغن تحویل شده است.
به گزارش ایرنا برداشت و ارائه کلزا به مراکز خرید تضمینی از دهه سوم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و اوج فعالیت ها در این بخش در خرداد بود.
امسال خرید تضمینی دانه روغنی کلزادر استان گلستان از طریق 50 مرکز دایر شده با مباشرت تعاون روستایی در دست انجام است.
قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا با 2 درصد ناخالصی و 10 درصد رطوبت، 28 هزار و 664 ریال تعیین شده است که نسبت به سال زراعی قبل بین 5 تا 6 درصد افزایش دارد.
در سال زراعی جاری 60 هزار هکتار از اراضی گلستان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافته است.
کلزا یکی از بهترین محصولات زراعی در تناوب کشت غلات و دانه های روغنی در اراضی آبی و دیم است، که موجب افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش جمعیت آفات، بیماری ها و علف های هرز مزارع و بالا رفتن 30 درصدی راندمان تولید می شود. 
سال زراعی قبل سطح قابل برداشت کلزا در گلستان 25 هزار و 712 هکتار بود که با خرید 50 هزار و 148 تن محصول توسط 20 مرکز به صورت تضمینی، این استان رتبه نخست کشوری را کسب کرد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور با دارا بودن 650 هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های تولید غلات و دانه های روغنی از جمله کلزا به شمار می رود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار