مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: نجات خلیج گرگان از تهدید خشکی بیشتر با تهیه طرح جامع و اجرایی شدن آن دست یافتنی است.

شناسایی 440 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان

به گزارش گلستان24؛علی نظری روز یکشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص آخرین اقدامات برای نجات خلیج گرگان اظهار کرد: از سال قبل کارگروه نجات خلیج گرگان با حضور استان های گلستان و مازندران و کارشناسان مرتبط محیط زیست کشور فعال و مقرر شده مطالعه نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله در دو بخش 'مطالعات شناسایی و ارزیابی راهکارهای اضطراری' و 'مطالعات جامع' انجام شود. 

وی افزود: اکنون مطالعه لایروبی دو کانال جریان آب 'خزینی' و 'چپاقلی' به خلیج گرگان انجام و اجرای آن در قالب طرح اضطراری هفته گذشته در تهران نهایی شده است.
به گزارش ایرنا مطالعات اضطراری در یک دوره کوتاه مدت جهت ارائه برنامه اقدامات فوری مقابله با بحران انجام و مطالعات جامع به صورت تفصیلی با در نظر گرفتن تمامی جوانب طرح اعم از اثرات زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و به همراه نمونه برداری و پایش کمی و کیفی در دوره یکساله انجام شود.
گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران و استان گلستان بوده که به دلیل پسروی زیاد آب و ناتوانی در اجرای طرح های مناسب و کارشناسی، فاصله چندانی با خشکی کامل ندارد.
این خلیج در سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (درگلستان ومازندران) به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانکاله (پناهگاه حیات‌وحش) و تالاب بین‌المللی گُمیشان یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی است.
خلیج چهار هزار هکتاری گرگان یکی از بزرگ‌ترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز است و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال این خلیج با دریا وابسته است؛ خلیجی که حالا با مشکلات متعدد دست ‌و پنجه نرم می‌کند و فعالان و مسوولان محیط ‌زیست معتقدند که با ادامه روند کنونی تبدیل به نسخه دیگری از دریاچه ارومیه می شود. 
عمق خلیج گرگان که در برخی نقاط به حداکثر سه متر می‌رسید، اینک دراثر رسوب‌گذاری به 1,5 متر کاهش پیدا کرده است و به‌همین‌دلیل به‌سرعت به سمت نابودی پیش می‌رود.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و در حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر واقع است و از 60 کیلومتر طول و حداکثر 12 کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.
این خلیج از لحاظ اقتصادی و اکولوژیکی دارای اهمیت بالا و به عنوان مرکزی تفریحی و شیلاتی مورد استفاده ساکنان منطقه بوده و در بخش های تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و ماهیان غضروفی و جذب پرندگان مهاجرزمستانی نقش مهمی دارد.
*ممانعت از حفر 472حلقه چاه غیرمجاز در گلستان 
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد که از حفر 472 حلقه چاه غیرمجاز جدید در سطح استان توسط گروه های نظارت این شرکت ممانعت شد.
به گزارش ایرنا سید محسن حسینی افزود: این گونه چاه ها بیشتر در ساعت های غیراداری، روزهای تعطیل و شب ها حفر می شود.
وی اضافه کرد: همچنین 440 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان شناسایی و به مراجع قضایی برای برخورد قانونی ارسال شده است.
معاون آب منطقه ای گلستان از پلمب 26حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای امسال نیز خبر داد و افزود: سال گذشته 120 حلقه چاه غیرمجاز پلمب شده است.
حسینی؛ تعداد چاه های غیرمجاز در سطح استان را 16 هزار حلقه اعلام کرد و گفت: این تعداد 40 درصد چاه های موجود در استان بوده و 13 درصد برداشت آب را انجام می دهند.
به گفته وی؛ بیشتر چاه های غیرمجاز در سطح استان کم عمق و با توان برداشت محدود بوده ولی برای رفع مشکلات خشکسالی باید از فعالیت آنها ممانعت شود.
وی برنامه سال جاری را تعیین تکلیف 7هزار حلقه از چاه های غیرمجاز اعلام کرد.
حسینی همچنین گفت: در گلستان 2هزار و 799کیلومتر طول رودخانه وجود دارد که 650کیلومتر آن از داخل شهرها و روستاهای استان عبور می کند.
به گفته وی؛ نقشه برداری و مطالعه حد بستر رودخانه یکی از اقدام ها در این حوزه است.
وی اضافه کرد: از یکهزار و 180 فقره تخلف در حوزه رودخانه های استان 30 مورد به مراجع قضایی برای برخورد ارجاع شده و مابقی در دست پیگیری است.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار