رییس اداره دامپزشکی گمیشان ضمن تایید تلف شدن چند راس گاو در یک روستای شهرستان؛ مسموم شدن این دام ها توسط سم را رد کرد و گفت: علت بیماری این حیوانات یک انگل خونی است که از طریق کنه منتقل شده است.

تلف شدن چند راس گاو در گمیشان

به گزارش گلستان24؛اسماعیل پژوهنده ظهر سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مرگ چند راس گاو در روستای آلتین شهرستان گمیشان به دلیل شیوع یک نوع بیماری انگل خونی به نام "تیلریوز" است که در فصل گرم سال و از طریق کنه ها منتقل می شود.
وی ادامه داد: با وجود اینکه دامداری های خانگی این روستا سمپاشی شده بود، اما به سبب چرای مشترک گاو و گوسفند در دشت های این منطقه ،بیماری به این دام ها منتقل شده است.
به گفته وی؛ تاخیر در شناسایی و انجام درمان‌های لازم در خصوص این بیماری موجب تلف شدن چند راس دام شده است.
رییس دامپزشکی گمیشان افزود: براثر این بیماری تاکنون سه رأس گاو تلف شده و 8 راس نیز به آن مبتلا شده اند که تحت درمان دامپزشکی هستند.
وی با بیان اینکه این بیماری نگران کننده نیست و در فصل گرم سال احتمال شیوع آن در هر منطقه ای وجود دارد، گفت: دامداران منطقه در گزارش موضوع به دامپزشکی تعلل داشته و دامپزشکان محلی نیز در تشخیص بیماری دچار اشتباه شده اند.
دکتر پژوهنده اضافه کرد: اداره دامپزشکی پس از اطلاع از این مشکل، از دام های بیمار نمونه برداری انجام داد و با ارسال به آزمایشگاه های معتمد، بیماری تشخیص داده شد و دام ها تحت درمان قرار گرفتند.
وی گفت: بیماری این دام ها در چند دامداری کوچک روستایی که متعلق به چند برادر بوده و گاوهای آنها به صورت مشترک در صحرا چرا می کردند، روی داده است.
به گزارش ایرنا در دو روز اخیر منابع محلی روستای آلتین در تماس با خبرنگار ایرنا از مسموم شدن و مرگ تعدادی از گاوهای این روستا از طریق ریختن سم در آب شرب آنها خبر داده بودند که رییس اداره دامپزشکی این مساله را رد کرد.
شهرستان گمیشان با حدود 80 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گلستان واقع است و شغل اکثر مردم منطقه دامداری و ماهیگیری است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار